12 kouzelných vět  

 

 

Nahoru
Co u úspěšných neuvidíte
12 kouzelných vět
15 tajemství přesvědčování
3 důvody proč přemýšlet
30 registrací za den
40 marketingových mouder
6 rozdílů optimista negouš
Citáty o cílech
Citáty slavných o MLM
Co to je a co není MLM
Co je třeba pro práci na PC
Co obnáší práce z domu na PC
TLAČÍTKA F1 AŽ F12
Finanční zákony
IDEÁLNÍ BYZNYS
Jak splnit nemožné
Jak vydělávat humorem
Kde vyděláte a kde ne!
Kolik vydělam
MLM produkty
MLM verzus letadlo
Morální Kodex
Můj krátký příběh
Na koho děláte?
Najděte správného lídra
Abatar - největší moudro
MLM prostituce
Nevýhody systémů
Pasivní příjem
PF
Pochvaly
Pravdy o MLM
Proč vydělávat na netu
Pyramida z vody
Rady, jak vydělat více
SDÍLEJTE OPATRNĚ!
Situace na trhu
Situace většiny lidí
SVĚT PO KORONAVIRU
Systém spolupráce
Vaše identita
Vize budoucnosti
Výhody práce na Netu
VZPAMATUJTE SE
Změna komunikace  

12 jednoduchých kouzelných vět, které nic nestojí, a lidé pro vás udělají víc než musí.

Miluji třídní srazy. Všichni jsme měli stejnou výchozí pozici, stejné učitele, stejné okolí, ale každý to dotáhl jinam. Ale to se ještě snese.
Nejzáhadnější jsou však moji dva spolužáci, kteří seděli ve STEJNÉ lavici, absolvovali STEJNÉ školy, oba si STEJNĚ usmysleli, že budou podnikat, oba STEJNĚ nevěděli, v čem a jak, a tak si oba koupili franšízu STEJNÉ značky. Každý tak rozjel svou provozovnu rychlého občerstvení.
Franšíza jim nařizuje, že musejí mít STEJNÉ produkty. STEJNÉ ceny. STEJNĚ vybavené kuchyně. Nesmějí prodávat nic navíc. Vlastně se nesmějí nijak odlišit od ostatních franšízantů téže značky. A přesto je jeden brutálně úspěšnější než ten druhý.
Není to značkou, tu mají na štítu úplně stejnou.
Není to místem, kolem obou provozoven projde přibližně stejně lidí.
Rozdíl je v počtu lidí, kteří vejdou dovnitř.
Rozdíl je v chování personálu, který má stejné platové podmínky, ale pro jednoho z mých kamarádů odvádí evidentně práci raději a energičtěji.

Ten druhý mě žádal o radu. Kde dělá chybu. Myslel si, že chyba je ve špatné adrese, době, konkurenci, zaměstnancích. Nemilosrdně je protáčel, nabíral nové a po těch dupal. A jeho obchody šly stále hůř. Kopal všude kolem sebe, ale neuvědomil si, že chyba není v okolí, ale v něm samém.
Ke cti mu slouží, že na sobě byl ochoten pracovat a skousnout své ego. Nezměnili jsme celek, to vzhledem k franšízovým podmínkám nešlo. Změnili jsme jen maličkosti. Tak nepatrné maličkosti, že je doposud přehlížel. Nepovažoval je za důležité, přitom dokážou rozhodovat o úspěchu a neúspěchu podnikání. Změnil své chování. A karta se začíná obracet, za což jsem rád. Přál bych si ale, aby nad tím přemýšlelo více podnikatelů, manažerů, majitelů. Kdykoli peskují své podřízené za výsledky, možná by pro ně víc mohli udělat především oni sami.

Mnoho podnikatelů se moří s nápadem, úvěrem, konkurencí, ale zapomíná na sebe. Zapomíná na své vycházení s lidmi. Ať přímo se zákazníky, nebo se zaměstnanci. Obě skupiny totiž podnikatele živí. Co to znamená umět s nimi vycházet? Především mít pozitivní postoj, protože jen ten dokáže (nejen v podnikání) vybudovat silný a trvalý vztah. Zaměstnanec není soupeř, ale daleko spíše partner. Není na nepřátelské lodi, ale na té samé. Podnikatel, k němuž podřízení chovají respekt, důvěru a loajalitu, ušetří hodně peněz, protože pro takového jsou zaměstnanci ochotni dělat i za nižší plat.

Co tedy můj exspolužák číslo 2 převzal od mého exspolužáka číslo 1? Budete se divit. Jen slova. Dvanáct vět, které zařadil do svého slovníku při jednání se zaměstnanci. S těmi slovy se změnil jeho přístup k lidem a přístup lidí k němu. I v jeho mekáči je najednou parta, pohoda, teamwork. Předtím Vás za pultem pozdravil kakabus. Teď úsměv od ucha k uchu. Nebyli to špatní zaměstnanci. Ale ryba vždycky smrdí od hlavy.

Jakých dvanáct vět to změnilo?

 1. Co navrhujete?
  Zaměstnanci nejsou jen výrobní stroje. Jsou to také neopakovatelní jedinci, unikátní mozky, možné studnice zlepšovacích návrhů, z nichž mnohé podnikatele nikdy nenapadly. Není divu, jeden člověk nemůže vymyslet všechno. Ale třicet zaměstnanců a pět manažerů je už pěkná kreativní síla.
  Navíc ani nejde o to, co zaměstnanec přednese. Pro něj samotného je důležité už to, že se vůbec zeptáte, co si o něčem myslí. Dáte mu najevo, že uznáváte jeho pohled. Ačkoli konečné rozhodnutí a odpovědnost je vždycky na Vás.
 2. Důvěřuji Ti
  To slovo hřeje. Snad každý zaměstnanec touží cítit důvěru od svého šéfa. Nemusí to být vyjádřeno jen zvýšeným platem, někdy stačí obyčejné slovo nebo gesto.
  Navíc i důvěra má dvě strany mince. Ta jedna těší, ta druhé zavazuje. Jestliže Vám někdo důvěřuje, nechcete ho zklamat. Zaměstnanec, který požívá důvěry, se snaží odměnit dobrou prací a hlavně loajalitou, ta je k nezaplacení.
  Dejte zaměstnanci najevo, že na něj spoléháte, a on udělá všechno pro to, aby Vás nezklamal.
 3. Ty to dokážeš
  Neplatí to jen ve vztahu zaměstnavatel vs. zaměstnanec. Všichni potřebujeme mít nablízku někoho, kdo nás podrží, když si nevěříme. Podnikání není jen o udržování výkonů, je o zvyšování cílů. Od zaměstnanců se čeká stále více, což je samozřejmě dobře i pro zaměstnance samého, protože roste a to, co se naučí, může klidně pak zhodnotit někde jinde, v jiném zaměstnání nebo ve svém vlastním podnikání. A je to dobře i pro zaměstnavatele. V zájmu obou je tedy to, aby zaměstnavatel projevil důvěru ve schopnosti zaměstnance. Jen tak vzroste jeho sebevědomí a pravděpodobnost, že opravdu dosáhne vyšších cílů.
 4. Vina
  Někteří podnikatelé si hraje na nadlidi. Člověk je chybující tvor, nadčlověk nechybuje. Problém je, že nadlidé neexistují. A ti, kdo si na nadlidi hrají, vlastně chybují ze všech nejvíc.
  Vždycky může vyvstat problém. Mnohdy ho ani zaměstnanci nemůže ovlivnit, zabránit mu. Snažte se co nejrychleji vyšetřit, co se stalo, a pokud to nebyla zaměstnancova vina, zopakujte mu (to jest řekněte mu to raději více než jednou), že ho z ničeho neviníte.
 5. Dokonalý
  Čemu prospěje to, když provinilého zaměstnance postavíte na pranýř, budete ho před všemi ponižovat a zesměšňovat. Nezískáte žádné body navíc. Naopak spíše ztratíte.
  Udělejte opak. Dejte všem najevo, že chápete, že chybovat může každý, a že nepochybujete o tom, že se každý umí z chyb poučit. Potom neexistuje důvod, proč člověka, který jednou chyboval, dál nepodpořit.
  Vlastně je na tom lépe, než byl, nemyslíte? Je přece moudřejší, než kdyby se nedopustil žádné chyby…
 6. Proč by měli zaměstnavatelé ocenit své zaměstnance, přestože je už platí?
  Upřímně, kdo z nás by nechtěl slyšet, že je na něj rodič, partner nebo i šéf pyšný za to, co zvládáme? Od šéfa to naopak potřebujeme slyšet nejvíc, protože s ním (v jeho firmě) trávíme mnohdy více času než s vlastními rodiči a partnery. Ne, tady nejde jenom o práci. Obětujeme mu svůj čas, svoje úsilí.
  Pánové podnikatelé, snažte se na zaměstnancích vidět i to dobré. Oceňujte je za to, co dokončili. A nemusíte se kroutit, že strašně trpíte a zrovna teď nemáte peníze. Některé komplimenty je možné dát i zadarmo.
 7. Promiň
  Toto slovo mnozí podnikatelé vůbec neznají. Podceňují sílu omluvy. Výš staví svoje ego a fatálně chybují. Pokud jste řekli nebo udělali něco, co mohlo zaměstnance urazit, naštvat nebo ponížit zaměstnance, tohle krátké slovo je tak mocné, že dokáže více než jen zahojit bolest. Dokáže totiž dokonce posílit vzájemný vztah.
  Omluvou se získává respekt druhého.
  Protože ne každý je tohoto slova schopen.
  Na to musíte být opravdu formát, abyste ho použili.
 8. Prosím
  Nedělejte ze zaměstnání válku. Nikdo nechce poslouchat příkazy, protože pak k jejich plnění přistupuje jen jako k povinnosti. I když jste na vyšší pozici ve firemním žebříčku, snažte se zdvořile požádat zaměstnance, ať to pro Vás udělá. Nechte se překvapit, možná udělá víc než musí.
  Úspěšného lídra nikdy nedělají silná slova. Ale chování. Lídr dokáže strhnout lidi. A dobrý lídr i bez násilí a bez peněz. Proč? Protože za dobrým lídrem jdou lidé sami.
 9. Děkuji
  Četl jsem, že skoro dvě třetiny zaměstnanců od svého šéfa téměř neslyší poděkování za práci, kterou vykonali. K čemu to vede? K témuž, jako když lidi přestanete chválit za nápady. Oni je Vám přestanou poskytovat. Přestanou se obtěžovat, aby plýtvali energií nad rámec pracovní smlouvy. Taková firma samozřejmě začne stagnovat a mít problémy. Protože k udržení pozice na trhu musíte neustále jít s dobou. A svět se, jak známo, permanentně mění, posouvá. Je nutné inovovat vše současné a přežité, jak nejrychleji je to možné.
  Na přátelských vztazích fungují velké technologické firmy. Všichni jsou kamarádi, táhnou za jeden provoz, ze zaměstnání si udělali koníček, tráví v něm více času, než po nich vyžaduje smlouva, tryskají svými nápady, jsou chváleni a stavěni na piedestal, kdykoli se něco povede. Proti takovým firmám nemá konkurence moc šancí. Protože v nich fungují vztahy.
 10. Mám čas
  Ať se podnikatelé tváří jakkoli, zaměstnanci jsou nejdůležitější hodnota jejich firmy – cennější než zařízení a vybavení, inventář, duševní vlastnictví i všechna hotovost v bance.
  Ovšem o lidi, tak jako o cokoli jiného, se musíte starat. Nesmějí zreznout, ztratit energii. Kdykoli cokoli potřebují, buďte jim k dispozici. Snažte se dělat si čas na pohovor s nimi, kdykoli o to požádají. Jestliže si s nimi nemůžete sednout teď a tady, najděte si v diáři termín na nejbližší možnou schůzku.
  Co mohu udělat, abych Ti pomohl? Už jen tahle otázka, když na zaměstnanci vidíte, že nemá dobré období, svede divy. Zaměstnanec si ji totiž dobře pamatuje. Vaše schopnost podpořit buduje loajalitu. I když dostane nabídku na lépe placené místo, kupodivu ji může odmítnout. Protože ne všude je někdo, na koho se v nejtěžších chvílích může spolehnout.
 11. Jakou větou potěšit zaměstnance, a přitom si ušetřit práci?
  Ano, to říká podnikatel. Je to jedna z nejkrásnějších fint, jak podpořit zaměstnance. Nejde o to, že udělá Vaši práci. Nejde o to, že odlehčí Vašemu nákladu. Jde o to, že se obracíte právě na něj.
  Proto kdykoli potřebujete dokončit svou práci a nestíháte ji, neváhejte požádat podřízeného, aby to zkusil. Je to pro něj výzva. A pro Vás signál, jestli by si nezaslouží jiný post.
  Nebo jiné zacházení.
 12. Nemožné
  „V nejbližších padesáti letech člověk nevzlétne,“ řekl Wilbur Wright v roce 1901. Dva roky nato sám sestrojil letadlo, které vzlétlo.
  „Neexistuje žádný důvod, proč bychom si měli myslet, že by lidé chtěli mít počítač ve svém domě.“ Ken Olsen, ředitel Digital Equipment Corporation, v roce 1977.
  Ne, vážení, neexistují hranice, které by nemohly být překonány, jestliže má člověk náležitou motivaci, aby to dokázal. Záleží to nejen na finanční odměně, ale daleko více na někom, kdo stojí při Vás a sklenici naplněnou vodou z poloviny bude považovat za poloplnou než poloprázdnou.
  Možné je všechno. Aby i Vaše firma vydělávala tak, jak si umíte představit. Ostatně k tomu bude směřovat i náš nový produkt, který připravujeme pro své čtenáře už od září. Ale na to je ještě čas.