Jedovaté potraviny pro kočky  

 

 

Nahoru
Jedovaté potraviny pro kočky
Jedovaté rostliny pro kočky  

Jedovaté potraviny pro kočku

 

10 potravin, které kočce nikdy nedávejte

Který potravinám se při krmení obloukem vyhnout?

Sladkosti

Nejjedovatější je čokoláda, zejména pro psy, kočky a fretky. Nicméně jakékoliv sladkosti a navíc ty obsahující sladidlo xylitol mohou být pro domácí zvířata jedovatá. Sladkosti do zvířecího žaludku jednoduše nepatří.

Xylitol (umělý cukr)

Tento umělý cukr najdete v mnoha produktech, včetně ústní vody, zubní pasty, v různých bonbonech, žvýkačkách a limonádách a různých dalších potravinách. Xylitol je výrazně toxický zejména pro kočky a pro psy.
Zvyšuje množství inzulinu v těle a tím snižuje hladinu krevní glukózy, což může vést až k hypoglykemickému šoku. Také může poškodit játra.

Čokoláda

Obsahuje theobromin, který je pro kočky toxický (a to i v malých dávkách). Stejně jako kofein. Jednotlivé druhy čokolády mají různý obsah theobrominu, nejvíce ho má hořká čokoláda. Více se o nebezpečné čokoládě dozvíte
U otravy dochází nejprve ke zvracení, průjmu, zvýšenému močení, hyperaktivitě, srdečním arytmiím (nepravidelná srdeční akce), třesu a křečím. Zvířata hynou v kómatu, smrt nastane v důsledku srdečního a respiračního selhání.

Kofein a alkohol

I když je každému jasné, že alkohol nebo káva do kočičí misky nepatří, přece jen na riziko upozorňujeme, protože zvědavá kočka někdy ochutná i věci, které pro ni mohou být nebezpečné. Jedno malé pivo, sklenička vína či malý panák tvrdého alkoholu obsahují dost etanolu, aby způsobili kočce smrtelnou otravu. Otrava ethanolem může nastat i po i po konzumaci kynutého těsta.
Kofein má negativní vliv na srdeční a nervový systém. Dochází ke zvracení, zvíře je neklidné, hyperaktivní, zvyšuje se srdeční i dechová akce. Postupně se dostavuje svalový třes, křeče, cyanóza (fialové zbarvení sliznic) a srdeční arytmie až smrt.
Nejen pivo, ale veškerý alkohol je pro zvířata vysoce toxický! V závislosti na množství může jeho konzumace vést ke zvracení, průjmu, depresi, potížím s dýcháním, bezvědomí až úmrtí.

Cibule

Cibule v sobě obsahuje látky (disulfidy a sulfoxidy), které po požití u koček způsobují selhání červených krvinek a následně anémii (chudokrevnost). Pozor i na různá hotová jídla pro lidi s obsahem cibule v prášku.

Česnek a pažitka

Stejně jako cibule, může i česnek a pažitka způsobit chudokrevnost a zažívací potíže. V malých množstvích pažitka nevadí. Přestože nemusí způsobit problémy, nenechte vaši kočku pást se na truhlíku s pažitkou a raději jí vypěstujte speciální kočičí trávu.

Cibule, česnek, pažitka a pórek

Všechny výše zmíněné rostliny patří do stejného rostlinného druhu. Obsahují sloučeninu síry, která může způsobit podráždění žaludku a případně vést k poškození červených krvinek a následnou chudokrevnost. Po požití většího rostlinného materiálu můžeme u zvířat zaznamenat depresi, nechutenství, zrychlenou srdeční i dechovou akci, bolesti břicha a průjem. Může dojít i k úmrtí.

Hroznové víno a rozinky

Protože se otravy hroznem vyskytly poměrně nedávno, přesný mechanismus účinku zatím není prostudovaný. Obsahují zatím neznámý toxin, který kočkám poškozuje ledviny. Otrava začíná podrážděním zažívacího traktu a může přejít až k akutnímu ledvinnému selhání, které končí smrtí. První známky otravy nastupují do několika hodin. Projevují se jako zvracení, průjem, nadměrná žíznivost, břišní bolesti, křeče. Nebezpečnější jsou rozinky, protože vysušením obsahují toxin v koncentrovanějším množství. Při jakémkoliv množství, i jedné bobuli či jedné rozince, raději neprodleně kontaktujte veterináře.

Syrová vejce -

Tepelně neupravené brambory a rajčata
I když je nepravděpodobné, že by je kočka snědla, je vhodné na nebezpečí upozornit. Kočkám by tyto potraviny způsobily poruchy trávicího traktu. Vařené brambory a rajčata ale nemají žádné toxické účinky.

Kravské mléko

Přestože je představa kočky pijící mléko v očích laické veřejnosti brána jako standardní situace, pravda je někde jinde. Většina dospělých koček by kravské mléko pít neměla. Neumějí totiž trávit laktózu (chybí jim potřebný enzym), která je v mléce obsažená. I když jim mléko moc chutná, může způsobit gastrointestinální bolesti a průjem. Kočkám „na přilepšenou“ však můžete podávat mléka pro kočky nebo speciálně upravená mléka bez laktózy. Ostatní mléčné výrobky, jako jogurt nebo přírodní sýry, většinou problémy nezpůsobují.

Kynuté těsto

Požití kynutého těsta může způsobit silné bolesti břicha. Procesem kynutí je totiž produkován plyn, který bolestivě nafukuje žaludek a střeva a může dojít dokonce až k jejich prasknutí. Činností kvasinek se rovněž uvolňuje ethanol a hrozí tak otrava alkoholem

Makadamové ořechy

Obsahují dosud nezjištěný toxin, který poškozuje trávicí a nervový systém a svaly.

Avokádo

Některé druhy avokáda obsahují toxin zvaný persin. Ten se vyskytuje v různých částech plodu i stromu. Persin způsobuje u ptáků dušnost, otok v oblasti krku, nervozitu a poměrně rychlý úhyn, u malých domácích zvířat pak zvracením a průjmem.

Ořechy

Požití většího množství ořechů má negativní vliv na nervový, trávicí a svalový systém vašeho domácího mazlíčka. Příznaky mohou zahrnovat třes svalů, slabost, žaludeční nevolnost, zvracení, průjem, deprese a neochotu k pohybu. Obzvlášť se vyhněte makadamiovým ořechům, ty jsou pro zvířata prudce jedovaté.

Některé léky pro lidi

Zatímco některé lidské léky mohou být předepsány také pro zvířata, ostatní jsou vysoce toxické až smrtelné, například paracetamol (Paralen) u koček. Nikdy nedávejte mazlíčkovi léky určené lidem, aniž byste toto předtím zkonzultovali s vaším veterinářem.

Liliovité rostliny

Lilie jsou velmi jedovaté zejména pro kočky, jen velmi malé množství rostliny může způsobit nevratné selhání ledvin. Zpočátku se objevuje zvýšené slinění a zvracení. V konečné fázi otravy trpí zvířata anorexií, poruchami centrální nervové soustavy, dehydratací a sníženou tělesnou teplotou.

Ostatní jedovaté potraviny a rostliny

Meruňky, broskve, švestky, nektarinky, třešně (jedovatá jsou semena)
Bramborové listy a stonky
Rajčatové listy a stonky
Rebarborové listy
Jadřince
Spousta exotických pokojových rostlin
Sůl
Hořčičná semínka
Čaj, kakao
Potraviny kontaminované plísní

 

 

Napište do diskuze ve skupině na FB: KOČKY a KOCOUŘI,  čím si získaly kočky Vás  ?
Odkaz přímo na tento příspěvek na FB