Jak a čím krmit kočky - TABULKA  

 

 

Jedovaté potraviny pro kočky
Jedovaté rostliny pro kočky

Nahoru
10 pravidel soužití s kočkou
Album obrázků
Ankety
Bambilion koček
Blechy a kočky
Bydlím u své kočky
Čipování koček
Drevokocůr
Dvířka pro kočky
Hledám přítelkyni
Hotely pro kočky
Hračky pro kočky
Jak chladit kočky
Já tak možná nevypadám
Já za nic nemohu, to samo
Jak a čím krmit kočky - TABULKA
Jak léčit kočku
Jak naučit kočku na vodítku
Jak skamarádit kočky
Jak ušetřit na krmivu
Jak vycvičit kočku
Kastrace koček a kocourů
Klíšťata a kočky
Kočičí humor
Kočičí nebe
Kočičí pelíšky
Kočičí skromnost
Kočičky bez domova
Kočky a procházky
Láska kočičí
Lokátor pohybu koček
Maminky kočičí
Mé kočky
Mé stanovisko
Mecheche
Kočičí mňoukání
Moje 1. Kočička
Odčervování koček
Ochránkyně i naše zrcadla
Oslavy - Kočičí
Osvětové pracovnice
Otázky a odpovědi
Plemena koček
Pochvaly a Pupkičova cena
Pohádky, básničky, písničky, filmy
Pomáhejte zdarma
Pomocníci
Prapodivné kočičí pozice
Proč kočky milují krabice
Proč milujeme kočky
Sběratelé kočičích motivů
Škrabadla a kočičí stromy
Tajní agenti
Valentin
Venkovní a domácí kočky
Výdaje na kočku
Záchůdek pro kočky
Zacuckaný kožíšek
Ztloustly Vám kočky?
Ztratili jste kočku ?  

Jak a čím krmit kočky + správná výživa kočiček


Kdo chce pro svoji kočičku to nejlepší, tak by měl vědět, že zdraví kočiček a kocourků je velmi ovlivněno tím, co jí. Kvalitu myši, pokud nějakou uloví, asi neovlivníte a občas Vám sežere třeba štrůdl (jako mně nedávno, ale granule a konzervy už ovlivnit můžeme.
Kočka je masožravec a proto má ráda i syrové maso. Je celkem vhodné jim tedy maso občas dát. Může být vařené a klidně i syrové. Jen je potom dobré na kočičky dohlédnout, aby byly řádně odčervené.
Většina koček miluje ryby. Já dával svým kočkám ryby vařené (syrové nejedly), ale pak je třeba rybí maso řádně vykostit, protože kočka nedokáže zpracovat vařené rybí kosti a mohlo by jí to ublížit.
 

.

 

Užitečné body, které Vám pomohou ušetřit peníze a pomoci v rozhodování:

 1. Srovnávací tabulka Granule pro kočky s možností řazení podle druhu, ceny, kvality, atd..
  Pro otevření kompletní tabulky srovnání granulí pro kočky klikněte na odkaz nebo obrázek tabulky.
  Možná se Vás to zeptá jestli to chcete otevřít zdarma nebo si objednat Office. Takže zdarma je FREE.
  Tam si to můžete i všelijak řadit těmi šipečkami.
  Nejlepší je si to asi srovnat podle kvality a koukat na ceny. Zjistíte, že všelijaké kvalitní granule jsou levnější než něco se špatným hodnocením.
  Tabulka s granulemi je pouze orientační. Doporučuji si vždy kliknout na produkt, kde pak většinou jsou i další údaje o kvalitě a složení granulí či o tom, jak mohou granule pomáhat atd..
   
 2. Srovnávací tabulka Konzervy a Kapsičky pro kočky s možností řazení podle druhu, ceny, kvality, atd..
  V této tabulce jsem se vyhnul výpisu všech živin a podobně, protože to stejně polovina výrobců nikde neuvádí a nebo se to prostě nedá jen tak najít.
  Soustředil jsem se ale tedy na ceny za malá a velká balení a dobře jsem udělal.
  Řeknu Vám, že jsem byl fakt v šoku, jak fantasticky mají ty firmy udělaný marketing! Kolikrát větší balení stojí o dost více než malé balení atd..
  Nikdo se v tom ale nemůže vyznat, protože to dělají fikaně. Mají mnoho různých velikostí (70g, 85g, 156g, 405g, atd.) no a navíc jednou je to v balení po 6, 12, 17, 24 nebo třeba 64ks, atd.)
  No budete koukat. Nakonec zjistíte, že věci o kterých jste si mysleli, že jsou dobré a za skvělou cenu, tak jsou na tom ve skutečnosti úplně jinak!
  A naopak, to co jsem myslel, že je drahé, tak je 100% maso a za tu nejlepší cenu.
  Je tam skoro 1000 druhů a balíčků a to jsem jich ještě mnoho vynechal. Pokud chcete znát podrobnosti o složení, tak rozklikněte odkaz a pokud to firma uvedla, tak si to můžete prostudovat přímo u nich.
   
 3. Na Netu je mnoho E-shopů, kde můžete nakoupit pro své kočičky. Doporučuji se do nich zaregistrovat, protože to může mít všelijaké výhody. Slevy, akce, sbírání bodů, atd.. Pokud znáte nějaké dobré E-shopy, můžete mi je navrhnout. Po několika letech zkušeností bych si dovolil Vám nabídnout k nákupům tyto:
  Zoohit.czPethome.czSvetkrmiv.czGranulky.czGranule.czSvetkocicek.cz
  První dva jsou klasika, ale dobré jsou celkem i ty další.
  Ceny si navíc můžete ještě srovnávat na Heureka.cz
   
 4. Jakmile je někde napsáno, že krmivo je vhodné pro kočky náročné na chuť, tak si můžete být skoro jisti, že je tam spousta soli (chlorid sodný), což může kočičku celkem rychle zabít díky selhání ledvin. Těm popiskům v E-shopech moc nevěřte. Jsou to texty prodejců a výrobců.
   
 5. Tabulky (odkazy nahoře) i když jsou nejobsáhlejší v ČR, nejsou ani zdaleka kompletní. Chybí pochopitelně některé značky i některé údaje u značek, které v tabulce jsou. Někteří výrobci je prostě nechtějí zveřejňovat (možná raději) nebo prostě nikde nejsou. Pokud mi budete chtít pomoci a najdete některé z chybějících údajů napište mi je prosím na WowApp (Skype, Viber a WhatsApp nebo dokonce šílený Messenger na FB, žerou moc dat, baterky a navíc je to tam samý vir, takže bych ani nevěděl, jestli mi někdo posílá pomoc nebo vir). Proto WowApp.
   
 6. Osobně nejraději používám Zoohit.cz nebo Pethome.cz, protože mají furt nějaké slevy, akce a body za každý nákup.
  Takže v Zoohitu je nakupování asi nejvýhodnější:
  - jednak je tam vše velmi přehledné a jednoduché
  - dá se tam platit kartou, bankou on-line i převodem.
  - Všechno zboží je na skladě, takže čekáte 1, max. 2 dny!
  - Pomáháte zdarma zvířátkům a útulkům (které si sami vyberete) díky WowApp (více info o charitě zdarma)
  - I když třeba někde jinde můžete občas najít levnější krmivo, tak v součtu s bonusy atd. to nakonec vyjde levněji u Zoohitu. Navíc to je prověřený E-shop, kde Vám nedají žádné pochybné granule s falešnými údaji o kvalitě.
   
 7. Původně jsem si tabulky dělal jen tak pro sebe, abych se v tom vyznal, protože mám několik koček a záleží mi na nich. Dřív jsem si myslel, že když žerou levnější (nebo spíše nějaké méně kvalitní krmivo), že je to dobře a že ušetřím. Nakonec mi ale došlo, že to co může člověk ušetřit na krmení, to potom klidně může vypláznout u veterináře za to, že chtěl ušetřit. No nebo dokonce o kočičku přijít mnohem dříve díky třeba soli či obilí v granulích. Spoustu známých pak po mně tabulku granulí, konzerv a kapsiček chtělo.
  Nakonec jsem se rozhodl udělat z gruntu kompletní tabulky granulí a konzerv pro kočky, kocoury a koťata. Připravoval jsem je několik týdnů a zde je máte nyní k dispozici i Vy. Nejspíš byste si je zvládli asi i stáhnout, ale nedoporučuji to, protože zde se ta tabulka neustále aktualizuje a doplňuje. Je to prostě pro Vás nejjednodušší. No a ty, kteří chtějí využít mé práce a tabulku si jako ukrást, bych chtěl poprosit, aby to nedělali.
   
 8. Jako poděkování za tuto tabulku prosím o dvě věci
  1) Nestahujte si tabulky, ale používejte odkaz na tuto stránku. Uložte si tuto stránku do oblíbených (nahoře ta hvězdička vpravo)
  2) Stáhněte si zdarma WowApp a budete mít nejen mnoho výhod: (více info o WowApp česky)
       - Budete moci volat komukoli zdarma po celém světě
       - Můžete šetřit při nákupech díky cashbacku (jen tak mimochodem je větší než třeba u Plné peněženky nebo Lyonessu)
       - Budete automaticky ZDARMA pomáhat zvířátkům !!!! O to je to hlavní o co Vás chci poprosit.
         Vás to nebude stát nikdy nic, ale kdyby každý daroval denně třeba jen 10haléřů (to za Vás vždy daruje firma), tak je to pro zvířátka v součtu opravdu hodně. Ty haléře si generuje WowApp sám, Vy neplatíte nikdy nic. Vše je tam zdarma!
  Bohužel mám ale zatím zkušenost, že většina pláče nad smutnými fotkami zvířátek, ale stáhnout si zadarmo malinkou aplikaci do PC nebo mobilu to ne. A přitom stačí si to jen stáhnout a to je vše. Už tak byste pomáhali každý den. Takže kdo chce fakt nějak pomoci, tak si to prostě stáhne.

.

 

Čím krmím já

Protože nemám peněz na rozhazování, ale zároveň své kočky miluji, tak už roky krmím kocoury granulemi Purizon (ryba) a Applaws (hovězí, ryba).
No a místo kapsiček bez masa (jako je Whiskas, Felix nebo Kitekat, atd..) mají moji Bozitu. Bozitu milují, jen jim to musím mixovat, jinak jen vylížou omáčku :).
Tato krmiva jsou tak kvalitní, že toho sežerou 4x méně něž kdysi toho slaného obilí. Ve finále to je tedy nejnom pro kočky velmi zdravé, ale pro mne i o dost levnější to co mají marketech.
 

Obecné shrnutí a základní rady jak a čím krmit

 1. Kočka je masožravec, proto potřebuje maso! Maso můžete kočkám dávat sirové, vařené a nebo v konzervách, kapsičkách i granulích.
  Bohužel výrobci krmiv pro kočky velice často uvádí v reklamách, jak skvělé jejich výrobky jsou a jak to kočky milují, ale pravda je často jinde! Maso tam není skoro žádné, ale zato fůra obilí a tuna soli a dalších nežádoucích ochucovadel!
   
 2. Jakmile se zeptáte na FB v některých skupinách na krmivo, tak si můžete být celkem jisti, že se do Vás pustí smečka výživových poradkyň a do 20ti minut se budete třást vzteky, že jste se vůbec zeptali. Nechci to rozebírat a je mi líto, že to tak je, ale daleko lepší je si zjistit informace na Netu, vyhledat si to v Google nebo si to prostudovat zde. Tomu se stejně nakonec nevyhnete.
   
 3. Jakmile vidíte barevné krmivo, kde hnědá je údajně maso, kde oranžová je sladká mrkvička s karotenem nebo kde je zelená jakože zelenina ... tak to rychle hoďte zpátky do regálu a objednejte si raději něco na Netu z nějakého Eshopu, kde si můžete vybrat kvalitní krmivo za lepší cenu a které Vám ještě donesou až domů.
   
 4. V některých obchodech se sice může stát, že tam někdy mají nějaké kvalitní krmivo, ale 1000x lepší je si přečíst tabulky sám, zkontrolovat, kolik je tam masa a objednat si to.
   
 5. E-shopy mají navíc jednu velkou výhodu a to je to, že si můžete vybrat z mnoha e-shopů, dostáváte body, dárky, slevy a třeba i cashback.
  A hlavně ... můžete si objednat i větší balení díky čemu Vás to kolikrát vyjde třeba na polovinu!!!
  Příklad:
  - Jedna nekvalitní kapsička (100gr) v marketu může stát i 20,-Kč
  - Jedna kvalitní konzerva čistého masa v konzervě 800gr vyjde na 60,-Kč!! tedy 100gr za 6,-Kč

  To samé platí i pro granule. Koupit malý sáček je fakt totálně neekonomické. Až 4x levněji Vás vyjde, když koupíte normální pytel, kde je třeba 7 nebo 10Kg !!
   
 6. Když kupujete kvalitní krmivo, kde je maso, z E-shopu, tak Vám toho kočka sežere 3x méně. Bude Vám to připadat, že přestala jíst. Ve skutečnosti je to ale tak, že jí to množství stačí, protože je kvalitní. Pokud by měla jíst obilí, tak nejenom, že bude časem nejspíš nemocná (což se Vám velmi prodraží u veterináře), ale vyjde Vás to dost draho. Platíte totiž něco, co kočkou jen projde, ale nic jí to nedá, tak musí baštit mnohem více.
  Někteří lidí říkají, že prostě nemají peníze na to, aby si kupovali drahé krmení. Ve skutečnosti je to ale tak, že koupit kvalitní krmení peníze šetří. A navíc v tabulkách uvidíte, že kvalitní krmení, kde je maso, může být dokonce levnější než leckteré barevné zrní.
   
 7. Granule pro kočky by měly mít minimálně 60% masa, taurin a žádné obilí!!
  Konzervy by měly mít alespoň 90% masa a žádné obilí!

  Víte co to znamená, když je někde napsáno, že tam jsou živočišné produkty? ... Rozemletá kopyta, zobáky, peří a další ňamky!
  Stejně tak rostlinné produkty ... taky dobré ňamky.
   
 8. Berte tyto informace jako dobře míněnou radu. Nikdo Vás zde k ničemu nenutí, ale zamyslete se nad tím.
  Dejte tomu trochu svého času a kočičce šanci mít kvalitní stravu!
  Prostě jednou, místo lajkování, se podívejte na tabulky a nenechte se ovládat často lživou reklamou známých i neznámých výrobců!!!

 

Jak se nenechat ošálit výrobci a prodejci.

Srovnejme pro příklad složení “oblíbených” konzerviček Gourmet a Bozita:

GOURMET

Už to, že skoro nikde na internetu nenajdete jakékoli podrobnější složení je dost podezřelé. Všude píší jen jak je úžasné a pro všechny kočky chutné. Bohužel i recenze v drtivé většině píší, jak kočky bez Gurmetu nemohou žít.
Jenže když si už dáte tu práci a přeložíte si složení z plechovky sami, tak uvidíte, že složení je matoucí a nejasné:

Hovězí & slepičí: Maso a živočišné vedlejší produkty (4% hovězí, 4% slepičí), rostlinné bílkovinné extrakty, obiloviny, ryby a rybí deriváty, minerální látky, cukr.

Maso:
8% je opravdu HODNĚ MÁLO!

Živočišné vedlejší produkty:
To jsou: Rozemleté kosti, pařáty, kopyta, zobáky, kůže, atd..

Rostlinné bílkovinné extrakty a obiloviny:

Klasický trik výrobců spočívá v tom, že tyto věci velice podrobně rozepíší, aby ani jedna část neobsahovala více procent než maso. Potom by totiž musely nutně být na prvním místě a maso by bylo na konci jako živina, které je v balení nejméně. Díky rozepsání obilí a extraktů je to ale obráceně a při prvním pohledu se lidem líbí, když složení začíná masem. Bohužel většina lidí netuší, co to jsou ty živočišné produkty.

A RYBÍ DERIVÁTY ?
To je proboha co? .... Rybí výkaly?

A proč cukr?!

Proč to nemohou napsat tak, jak to skutečně je, aby tomu člověk rozuměl ...?
A cena je 14,-Kč za 100gr!

BOZITA

Maso použité v konzervách Bozita pochází ze zvířat určených k běžné spotřebě, proto neobsahuje antibiotika ani hormony. Kromě toho je Bozita zcela bez soji, masové moučky, barviv, cukru a obilovin.
Je přesně uvedeno, kolik tam čeho je. V podstatě to je samé maso a konzervační uhličitan vápenatý. Prostě na rovinu víte, co kupujete.

Large - kuřecí maso, losos (7,2% v kouscích), hovězí maso, vepřové maso, celulozová vlákna (4 % v kouscích, uhličitan vápenatý, kvasnice (ß-1,3/1,6-Glucan, 0,01%), glukosamin (0,01%), chodroitinsulffát (0,0007%)
Celkem tam uvádí 93% masa a to je to, co kočka potřebuje.

Mají asi 60 různých druhů a cena je 6,-Kč za 100gr!

 

Které složení se vám líbí víc? A co cena? Sami zjistíte, že Gourmet je ještě ke všemu víc jak 2x dražší.
Jenže díky recenzím, které si výrobci a prodejci píší často sami, si mnoho lidí potom myslí, že Gourmet je luxus a protože to píší i ostatní, tak to pochválí také.

Jaké značky a výrobce krmiv pro kočky v tabulkách najdete

AATU (UK), Acana, Almo Nature, ANF, Anka, Annamaet, Applaws, Arden Grange, Arion, Barking Heads, Bewi, BIomILL, Bosch, Bozita, Brit, BURGESS cat, Calibra, Canagan, Canidae, Carnilove, CARNIS, Cat, Cat Chow - viz. Purina, Concept for Life, Čiči, Delikan, Eden kočka, Eminent, Essential, Eukanuba, FALCO, FARAON CAT, Farmina, Felix, Feringa, First Mate, Fitmin, Friskies, GO, Golosi, GranataPet, Grau Miezelinos, Greenwoods, Happy Cat, Herrmanns Bio, Hill´s Feline, Hill´s Nature, Hill´s Prescription, Hill's Feline, Hill's Ideal Balance, Hill's Prescription Diet, Chicopee, Iams, JK CAT, Josera, Kattovit, Kitekat, Leonardo, MAC's Cat, Marp Holistic, Maxima, Meowing heads, Mera Cat Wahre, MIAMOR, Multi Fit, N&D, Nativia, NATURAL GREATNESS, Naturea, NOW, Nutram, Nutri Can, OK, ONTARIO, Optima nova, Orijen, Perfect Fit, Pitti Cats, Porta 21, PreVital, Primordial, Pro plan, Profine, Proplan viz: Purina ProPlan, Purina, Purizon, Royal Canin, Sams field, Sanabelle - viz Bosh Senabelle, Smilla, Specific, STARVITA, Supra cat - viz Delikan, Taste of the Wild, Timberwolf, Trainer, Trovet, Vet Life, Visán Optima: viz OPTIMAnova, VIVAVITA, Wahre Liebe, Whiskas, WildCat, Willowy, Yarrah Bio

Zapojte se do diskuze ve skupině na FB: KOČKY a KOCOUŘI. Zeptejte se nebo poraďte, ale raději si předem ještě přečtěte v pravidlech bod, který se týká diskuzí  .

Odkaz přímo na tento příspěvek na FB (pod tím textem dole je diskuse)

 

Srovnávací tabulka krmiv pro kočky. Granule a konzervy