Bulharsko  

 

 

Nahoru
Cestovní kanceláře - CK
Austrálie
Brazílie
Bulharsko
Česko
Egypt
Philipines
Francie
Hawai
Irsko
Island
Itálie
Maďarsko
Německo
Norsko
Polsko
Rakousko
Rumunsko
Slovensko
Španělsko
Thajsko  

Bulharsko

Hlavní město: Sofie
Počet obyvatel: 9 mil.
Rozloha: 110 912 km2

Tak to je jedna ze zemí, kde jsem málem nechal své srdce. Od svých 15ti jsem tam jezdil každé léto asi 7 let.
Nejdříve jsem jel vždy do Sofie a potom k moři.

Do Sofie jsem jezdi (a stále cestuji), protože tam mám otce a příbuzné. Nevím jestli by mne bavilo jezdit do Sofie, kdybych tam nikoho neznal, ale navštěvovat jednou za čas rodinu je prima.

Sofie, pokud bych se chtěl stát nezaujatým cestovatelem, je myslím zajímavé město, kde si člověk může užít klidu i divokého života. V Sofii žije 2 mil. obyvatel a tak je jasné, že tam najdete všechno možné.

V Bulharsku neznám pochopitelně jen Sofii, ale i další města a krásná místa. Povyprávím Vám tedy mé poznatky a zážitky, aby jste věděli co Vás kde může potkat.

Sozopol,  Primorsko, 

Sozopol

Noční život v Sozopolu

Sozopol je malé městečko (nebo tedy spíš bývalo), ale je velmi zajímavé. Sozopol je celkem starý a jeho kultura i architektura na Vás dýchá skoro všude.
Projít si starou část města by netrvalo dlouho, kdyby na Vás odevšud nedoráželo něco zajímavého. Budete chtít všechno fotit a až se nabažíte krásných starých domečků, tak se jistě vrhnete i na promenádu, kde je mnoho stánků i malých obchůdků. Řekl bych, že je to přesně to pravé, co očekáváme na dovolené.
Chci říci, že takové ty večerní procházky Sozopolem jsou bezva. Ve dne to jde také, ale protože v Bulharsku je většinou opravdu horko, tak spíš budete chtít být někde na pláži ve vodě nebo třeba na hotelu. Věřím, že si to pak večer a v noci všechno pěkně vynahradíte.
V Sozopolu jsou jistě nezapomenutelná posezení s přáteli někde na zahrádce, ale stejně tak i posezení s bytnými, pokud jste ubytováni někde na privátu.
V tomto jsou Bulhaři opravdu dobří. Jakmile s Vám někde sedí, tak hned začnou nosit na stůl všelijaké dobroty, saláty, ryby, maso, pečené papriky a další pochutiny. Bude se Vám to líbit a jistě pak budete podobné praktiky zavádět i u nás.

Koupání a pláže v Sozopolu

Sozopol jsou skaliska i krásné pláže. Můžete si vybrat, jestli budete ležet celý den na pláži a nebo jestli budete raději někde ve vodě poblíž skal, kde je bezva šnorchlování, protože dno je opravdu hezké a zajímavé. Není to Egypt, ale něco jiného.
Na plážích je plno, ale místo vždy najdete. Osobně se mi to líbí, protože je na co koukat. Nikdy nebudete sám či sama. Na pláži je celkem jednoduché se seznámit. Pokud umíte česky, tak se domluvíte celkem bez problému.

Potápění v Sozopolu

Já se rád potápím a potápěl jsem se už leckde po světě. Přesto ale i pro mne má bulharské moře stále svoje kouzlo. Šnorchlování bych řekl je asi lepší v Sozopolu, ale potápět přístroji se jezdím raději do Primorska. O potápění v Bulharsku se budu věnovat ale v jiné kapitole.

Sozopol se velmi liší od ostatních měst a turistických oblastí. Určitě se vyplatí se tam jet alespoň podívat.
Strávil jsem v Sozopolu mnoho dnů a nikdy na ně nezapomenu. I já jsem se v Sozopolu seznámil. Byla to Bulharka a byla z toho velká láska. Trvala několik let. Už je dlouho, ale teď to možná čeká zase Vás. Držím palce.

Primorsko

Tak ani nevím, která kapitola je pro Primorsko nejdůležitější, ale nějak jsem to seřadit musel. Primorsko je prostě parádní. Jestli milujete památky, tak jeďte jinam, ale jestli si chcete na do dovolené užít, ale i si odpočinout, tak je Primorsko právě pro Vás.

Noční život v Primorsku

Noční život v Primorsku začíná vlastně už večer. Ještě je světlo a po ulicích se toulá spoustu lidí, lezou po stánkách a krámcích, vybírají suvenýry a často se seznamují.
Super na Primorsku je, že se stalo takovou Českou a Slovenskou kolonií. Pochopitelně tam jsou i Bulhaři a Bulharky, ale to jen dobře.
Všichni jsou tam na dovolené a jsou uvolněni. Do řeči se můžete dát skoro s kýmkoli. Je to jednoduché. Fakt je, že se zlatou kartou čouhající z tlusté peněženky je to ještě jednodušší, ale tak je to všude.
Důležité je, že i pokud patříte mezi normální turisty, tak si užijete stejně tak všeho jako vyvolení.
V primorsku je několik prima barů. Skoro všechny jsou tak napůl jako něco mezi barem a zahrádkou. Pozorujete dění uvnitř i venku. No a ti venku co procházejí zase pozorují Vás. Primorsko je tak trochu jedna velká seznamovací kancelář.
Na druhou stranu ale pokud stojíte o klid a chcete být někde s někým sami, tak máte dost možností, kde najít azyl u sklenky pod střechou z hroznů a užívat si měsíčku, cvrčků, vzdáleného příboje a další romantiky.
Mezi mé oblíbený bary v Primorsku patří Carramba bar a další. V barech v Primorsku pracují často velmi usměvavé příjemné a krásné servírky. Jsem chlap a tak se mi to líbí. Co ale vím, tak všechny ženy,, dívky i slečny v Primorsku nepřijdou zkrátka. Aspoň tedy co vím z doslechu. Většinou nestíhaj a mají v tom trochu bordel :-) .
No ale to neva. Je to přece dovolená a kdy jindy by si člověk měl užívat než na dovolené. Život je jen jeden a tak co .... Jeďte do Primorska a užijte si léta jak se patří a "sluší"  Primorsko

Koupání v Primorsku

Co se týká mne, tak s koupáním v Primorsku jsem vždy naprosto spokojen. Mohu jít kam chci. Jednou na pláž plnou lidí a jindy zase někam, kde není nikdo nebo dokonce na skaliska pokud nejsou vlny. No a tam Vás hledat nebude nikdo.
Ti co rádi šnorchlují mají skutečně dost možností kam jít, pokud nechcete koukat jen na písek a nohy lidí.
Já mám vodu moc rád a proto si ji užívám kdekoli.
Mnohokrát jsem ale slyšel od spousty různých lidí, že už byli třeba v Chorvatsku nebo Itálii, ale v Bulharsku je to nejlepší. A to nejen pro ně, ale i pro jejich děti. Moře je tu v létě téměř vždy teplé a celkem klidné. Také je relativně dost čisté bez všelijakých rizik.
V Primorsku jsou dvě takové hlavní pláže, kde se Vám bude líbit. Já raději chodím na tu severní. Pro mne je důležité, že jsou tam sprchy se sladkou vodou, kde se mohu osprchovat a smýt ze sebe slanou vodu a vypláchnout uši.
Někdy jdu ale i na skály, kde je absolutní klid.

Potápění v Primorsku

Tak to jsem si nechal nakonec. A jestli potápění v Primorsku využijete, tak pochopíte proč. Je to zážitek pro každého.
Potápěčské centrum v Primorsku vede celkem dost svérázný Bulhar. Mluví ale perfektně česky. No tedy perfektně, ale dost směšně.
Můžete si vybrat z mnoha možností, které nabízejí. Můžete se potápět, kde Vás napadne, můžete na vrak, do hloubky nebo si to jen tak poprvé vyzkoušet.
Překvapilo mne třeba to, že normálně by člověk řekl, že potápění je jen pro plavce, ale oni dokáží potopit i neplavce.
Rukama jim prošlo prý tisíce lidí. Já jich viděl sice jen desítky, ale všichni byli naprosto spokojení. A to nejen Ti co tam byli poprvé, ale i mnoho těch co se k nim vrací pravidelně. Já vlastně patřím mezi ně. Mezi Ty, co se vrací. Díky tomu, že do BG jezdím vždy karavanem, tak jsem tam toho viděl na různých místech už hodně. Potápění se mi ale zdá nejlepší a nejlevnější právě v Primorsku u Todora. Tak se jmenuje ten svérázný majitel a instruktor. Bude se Vám líbit.
A jestli mu řeknete, že Vás za ním poslal Jirka kytara (to jako já) tak budete mít zvláštní péči a nejspíš Vás pak pozve i na pivo.
Totiž po každém ponoru je člověk tak trochu vyprahlý a proto se jde sednout do Amélie (to je jedna prima zahrádka, kde dobře vaří atd.) . No a tam se sedí a kecá. Osobně nevím, jestli je lepší to potápění nebo potom to posezení. Nejlepší je, když se to odpolední posezení pak protáhne až do noci. To se už jde sednout dolu k loděnici u majáku a tam se pije, jí a hraje na kytaru .... A to je fakt asi potom jeden z nejlepších zážitků!

No ale bych se také dotkl samotného potápění, tak co Vás čeká. Ale jen v bodech:

  •  Jednak je asi nejlevnější. A když řeknete, že Vás posílám já, tak na tom ušetříte ještě víc. Ceny ale uvádět nemohu, protože je to různé. Jednak je moc nevím a jednak jde třeba o to, jaké máte vybavení, jestli máte certifikát a zkoušky, jaký program si vyberete atd.. Vím ale, že je levný.
  •  Pokud nic nemáte na potápění, tak Vám všechno půjčí a nebo jen něco, co Vám bude chybět.
  •  Na ponor Vás odvezou autem pár km za Primorsko nebo Vás vezmou lodí
  •  Eventuelně mini lekce a pak ponor
  •  Posezení v Amélii
  •  A když se sejde dobrá parta, tak i potom večer a v noci blízko majáku v loděnici.

A kdoví, třeba se i potkáme a zazpíváme si spolu. No uvidíme, je to na Vás Primorsko.

Levná dovolená u moře

Pokud tedy máte rádi moře a chcete ušetřit. Jeďte někam do Bulharska. Je to sice o dost dál než třeba Chorvatsko nebo dokonce Itálie, ale vyplatí se to. Všechno je tam celkem levné, domluvíte se a v součtu dost ušetříte.