Látka po které žízní každá buňka  

 

 

Nahoru
Látka po které žízní každá buňka
Různé tipy vod
Co nám a jak škodí
Chlór a Vaše sprchování
Sinice a jejich toxiny
Co dokáže čistá voda
Hloupé názory
Kolik máme vypít vody
Pravda o minerálech
Kolik Magnesie můžeme vypít
Šokující pravda o vodě
Nepodceňujte vodu
Jak to vyřešit
Kvalita vody z vodáren v ČR
Doúprava vody
Význam reverzní osmózy
Filtry na trhu
Časté otázky
Zpráva WQA
Vyhláška
Kontakt  

Látka po které žízní každá buňka v těle

Voda je něco víc než pouhý nápoj. Tato jednoduchá chemická sloučenina, hraje rozhodující roli ve všech fyziologických procesech a pro život je naprosto nepostradatelná.

Funkce vody v těle

Krevní plazma distribuuje vodu do všech tělesných tkání a po té ji odtud odvádí, aby mohla být prostřednictvím ledvin, jater, plic a kůže z organismu vyloučena. V zažívacím traktu je součástí přijaté potravy a odchází s nestrávenými zbytky. Ledvinami jsou vyplavovány konečné produkty látkové výměny v podobě moči. Vylučováním potu se tělo brání před přehřátím.
Že voda přebírá tak rozmanité úkoly, za to vděčí celé řadě fyzikálních a chemických procesů. Je skvělým rozpouštědlem pro většinu látek. Ve vodě se vyskytují elektricky nabité částice. Na pohybu iontů přes buněčnou membránu závisí řada životních pochodů lidského organismu (například přenos svalových a mozkových impulsů).

Minimální denní příjem.

Člověk sice může celé týdny přežít bez potravy, ale jen pár dnů bez vody. Tělo denně ztratí přibližně 2,5 litru vody a to je třeba stále doplňovat. Lidé v klimatizovaných kancelářích, nebo ti, kteří vykonávají náročnou fyzickou práci, musí počítat s daleko vyšší ztrátou. Pří práci na slunci je denně klidně možné vypotit i 10 litrů.

Ztrátu vody reguluje centrum žízně
Rovnováha je nutná a proto se u zdravých lidí i nepatrný deficit vody včas ohlásí pocitem žízně.