Kolik Magnesie můžeme vypít  

 

 

Nahoru
Látka po které žízní každá buňka
Různé tipy vod
Co nám a jak škodí
Chlór a Vaše sprchování
Sinice a jejich toxiny
Co dokáže čistá voda
Hloupé názory
Kolik máme vypít vody
Pravda o minerálech
Kolik Magnesie můžeme vypít
Šokující pravda o vodě
Nepodceňujte vodu
Jak to vyřešit
Kvalita vody z vodáren v ČR
Doúprava vody
Význam reverzní osmózy
Filtry na trhu
Časté otázky
Zpráva WQA
Vyhláška
Kontakt  

Odborné stanovisko SVEN Praha

V posledních dnech se na nás - společnost SVEN Praha - obracíte s otázkou, kolik Magnesie je vhodné konzumovat. Reagujete tak na naše upozornění na reklamu šířenou výrobcem minerální vody Magnesia, společností Karlovarské minerální vody (KMV). Odborná stanoviska, které si můžete přečíst na našich stránkách shodně doporučují vypít maximálně 1-2 sklenky týdně. Vyšší konzumace je přípustná pouze v rámci krátkodobých léčebných režimů, a to nejlépe pod lékařským dohledem.

Upozornění, které jsme zveřejnili před třemi týdny bylo reakcí zejména na bezprecedentní klamavou reklamu „Více Magnesie, více hořčíku, více zdraví“, uveřejněnou výrobcem na jaře minulého roku v denním tisku. Tuto reklamu kromě naší společnosti - označili za klamavou také Státní zdravotní ústav, Rada pro reklamu i Svaz pacientů ČR, což jsou instituce, o jejichž nezávislostí nemůže být pochyb.

Výrobce Magnesie nabádá spotřebitele ke dlouhodobému a nadměrnému pití této minerální vody, konkrétně ke konzumaci 1-2 litrů denně. Mnozí spotřebitelé se tímto doporučením také řídí. I když naše společnost vyzvala KMV k doložení odborných stanovisek podporujících toto doporučení (například údajných Univerzitních studií), nad kterými by byla možná odborná diskuse, výrobce nic neposkytl - proč asi ? Na druhou stanu ale existuje bezpočet mezinárodních i tuzemských odborných publikací, upozorňující na neúměrná zdravotní rizika plynoucí z nadměrné konzumace vody s tak vysokým obsahem hořčíku, tak vysokou tvrdostí a obráceným poměrem hořčíku a vápníku (prokázaný výskyt žlučových kamenů, urolitiázy, artrózy a artropatie).

Cílem našeho snažení je upozornit veřejnost na hluboký rozpor mezi reklamními sděleními Magnesie a odbornými studiemi, které říkají, že voda s takovým složením minerálů rozhodně není vhodná pro dlouhodobé pití. KMV navíc ve svých reklamách několikrát zneužila jméno medicínské instituce. Reakce společnosti KMV tyto fakta vůbec nekomentuje ani nevyvrací (není totiž jak), pouze je označuje za klamavá. KMV se omezuje na tvrzení, že se prý není čeho bát, protože i když budeme denně pít litry Magnesie a vystavíme se tak extrémním dávkám hořčíku, nemůžeme se ním předávkovat. K tomuto je možné citovat z dopisu zdravotní sekce Svazu pacientů: U léčivých minerálek může dojít, jako u každého léčiva k předávkování. U magnesia, neboli hořčíku, který je předepisován a podáván také jako lék, je známo, že dávkování musí být přiměřené stavu pacienta a v každém případě má horní meze. To znamená, že neplatí, čím více, tím lépe. Při vysoké hladině magnesia v těle se nesmí podávat vůbec.  KMV ve své reakci také vysvětluje, že vlastně není Magnesia jako Magnesia (toto mnozí z Vás slyší asi poprvé). Prý ta léčivá je pouze ta, která je prodávaná v 0,7l skleněných lahvích. Nevíme tedy jak výrobce vysvětlí, že se nám včera povedlo zakoupit celé balení 0,5l PET lahví, na kterých je uvedeno Magnesia – léčivá minerální voda !
Snahu KMV o obelhávaní veřejnosti a ignoraci odborných posudků je možné ilustrovat také na jiném výrobku KMV – pramenité vodě Aquila. Na etiketě tohoto výrobku se již dlouhou dobu skví oznámení – doporučuje Česká lékařská komora jako kojeneckou vodu. Přísné kvalitativní požadavky na kojeneckou vodu jsou ale zakotveny v zákonných předpisech (vyhláška 275/2004 Sb.). Z této vyhlášky plyne, že Aquila není tak kvalitní voda, aby splňovala kritéria pro kojenecké vody. I na tuto skutečnost upozorňovaly výrobce odpovědné státní instituce (např. Státní zdravotní ústav). Vysvětlení se od výrobce ani od ČLK nikdy nedočkaly. V srpnu minulého roku přinesl vysvětlení časopis Týden, který zjistil, že doporučení nebylo uděleno na základě odborného posouzení kvality pramenité vody Aquila ale na základě štědré dotace ve výši půl milionu korun ve prospěch ČLK. Na skandálnost takového chování KMV si už každý může udělat názor sám.
Děkujeme tímto portálu atlas.cz za poskytnutí reklamního prostoru pro uveřejnění tohoto článku. I když jsme se pokusili zveřejnit tyto informace i v jiných médiích, byli jsme všude odmítnuti z důvodu „obchodních zájmů“. Žádné námi oslovené médium totiž nechce přijít o štědré reklamní příjmy od KMV. Proto uvítáme, když přispějete k šíření této správy a ochráníte tím zdraví i Vašich přátel.