Zacuckaný kožíšek  

 

 

Nahoru
10 pravidel soužití s kočkou
Album obrázků
Ankety
Bambilion koček
Blechy a kočky
Bydlím u své kočky
Čipování koček
Drevokocůr
Dvířka pro kočky
Hledám přítelkyni
Hotely pro kočky
Hračky pro kočky
Jak chladit kočky
Já tak možná nevypadám
Já za nic nemohu, to samo
Jak a čím krmit kočky - TABULKA
Jak léčit kočku
Jak naučit kočku na vodítku
Jak skamarádit kočky
Jak ušetřit na krmivu
Jak vycvičit kočku
Kastrace koček a kocourů
Klíšťata a kočky
Kočičí humor
Kočičí nebe
Kočičí pelíšky
Kočičí skromnost
Kočičky bez domova
Kočky a procházky
Láska kočičí
Lokátor pohybu koček
Maminky kočičí
Mé kočky
Mé stanovisko
Mecheche
Kočičí mňoukání
Moje 1. Kočička
Odčervování koček
Ochránkyně i naše zrcadla
Oslavy - Kočičí
Osvětové pracovnice
Otázky a odpovědi
Plemena koček
Pochvaly a Pupkičova cena
Pohádky, básničky, písničky, filmy
Pomáhejte zdarma
Pomocníci
Prapodivné kočičí pozice
Proč kočky milují krabice
Proč milujeme kočky
Sběratelé kočičích motivů
Škrabadla a kočičí stromy
Tajní agenti
Valentin
Venkovní a domácí kočky
Výdaje na kočku
Záchůdek pro kočky
Zacuckaný kožíšek
Ztloustly Vám kočky?
Ztratili jste kočku ?  

Zacuckaný kožíšek u dlouhosrstých koček

Jak se zbavit dredů, cucků, chuchvalců nebo dokonce nakonec krunýře u koček.

Zacuckaný kožíšek u dlouhosrstých kočekV r. 2017 moji dva kocouři měli v lednu krunýř ze svých chlupů. Na začátku ledna se objevily první chuchvalečky, za 14 dní to už byly děsné chuchvalce (a to jsem je skoro v jednom kuse furt pročesával a snažil se je zlikvidovat) no a za dalších 14 dní to byla deka, jak tlustý filcový kabát. Bylo to rychlé! Nakonec mi veterinářka poradila je ostříhat.
Nešlo to skoro ani ustřihnout a bylo to až ke kůži. Nedalo se jim tedy ani pod to zajet nůžkami, ale musel jsem to stříhat postupně od shora.
No fakt peklo. Nikdy jsem nic podobného neviděl.

A to jsem je několikrát denně česal. Krunýř se udělal během chvilky. Navíc se jim v tom okamžitě usadila klíšťata a tak nezbylo než jim to prostě ostříhat. Ostříhání obou kocourů mi trvalo skoro měsíc. Ta vrstva krunýře byla tlustá snad 2cm a byla fakt šíleně tvrdá. Strojkem to nešlo (tři jsem zničil), až jsem nakonec koupil profesionální strojek na velmi zacuckaný kožíšek za 4.000,-. Tím to nakonec šlo krásně. Škoda, že jsem to neudělal hned! Ale je dobré vědět, že oholení kočky je až krajní řešení, protože pro kočku je to extrémně nepříjemné zůstat najednou bez svého kožíšku. A navíc kočky nedokáží vstřebat ani malinko UV slunečního záření a jsou tedy pak velmi náchylné na rakovinu kůže.

Zkoušel jsem to i nůžkami, ale to je opravdu velmi nebezpečné!!! Musí se to fakt mooooc opatrně, protože střihnutí do kůže je moc bolí a potom už nechtějí stříhat vůbec. A nejen že to bolí, ale je pak třeba to sešít u doktora. Při té největší opatrnosti jsem tenkrát byl s Abíkem za dva dny 3x na veterině a bylo to celkem 9 stehů. Zkrátka nedoporučuji zbavovat kočku zacuckané podsady nůžkami. Proto jsem tenkrát rozhodl raději koupit ten drahý, profi strojek.

Takže doporučuji podsadu odstraňovat jen po částech a mezitím třeba i jen hladit a česat, aby je to prostě nestresovalo.
Oni i já máme rádi česání a mám několik různých hřebínků a kartáčů (ty jsem také měl koupit hned a né až po té, co jsem zjistil, že to klasickým kartáčkem nepůjde.)
.

Kočičí hřebínky na zacuckaný kožíšek

Od té hrozné zkušenosti už tomu vždy předcházím a pročesávám je v podstatě neustále celé hodiny, když mi sedí v klíně u PC. Jednou rukou pracuji a druhou češu. I tak jsem jim ale zase musel ostříhat kousek na zadních nožkách.
Ta dlouhá srst je fakt náročná na udržování.
Dobré na tom je alespoň to, že oba to česání milují, takže neustále mám jednoho z nich v klíně. Jakmile se uvolní místo, tak do minuty přijde další a už se šteluje .

Stává se to pravidelné vždy na konci zimy. Kritický je únor a březen. Tou dobou je třeba se kožíšku věnovat opravdu maximálně. Ano, je to starost, ale pozitivní je, že pak je už většinou zase celý rok klid. Jen se to nesmí zanedbat, protože pak je nadlidský úkol zbavit kočku chuchvalců a krunýře a navíc velmi stresující pro všechny.

Nejčastěji se to začne dělat na zadních nožičkách a na krku. Pak následuje bříško a nakonec je to všude.
Jsou na to i speciální nůžky nebo různé spraye.

Jak zbavit kočku chuchvalců a podsady

Já to tedy dělám tak, že začnu kočku pozvolna česat tím širokým zeleným hřebínkem. Ten sice nepomůže ani za mák, ale kočku připraví na tu "operaci".
Potom vyhledávám chuchvalce a pečlivě je nejdříve opatrně roztrhám prsty tak, aby další česání bylo jednodušší. Kočku to nesmí bolet, jinak se k samotnému vyčesávání ani nedostanete.
Potom přijde na řadu ten hřebínek se zahnutými, ostrými zuby. Tím opět velmi opatrně začnu srst prořezávat. Když to jde těžko, tak to dělám jen jakoby tím posledním zubem a ono je to tolik netahá, jako kdybych to česal celou plochou hřebínku.
Když je kočka už vystresovaná a začíná boj, tak ji opět začnu jen hladit, cupovat lehce cucky prsty nebo jen zlehka česat tím klasickým velkým hřebínkem pro uklidnění.
Většinou to nedělám déle jak 15 minut, protože pak už je to opravdu jen boj kdo z koho a stres narůstá na obou stranách. Nikdy na kočku u toho nekřičte, to opravdu nepomáhá, naopak tím urychlíte konec snahy a na stehy pojedete nejspíš Vy. Mnohem lepší je pokračovat později nebo klidně druhý den.

K předcházení tomu všemu se mi velmi osvědčil i ten obyčejný, černý hřebínek. Akorát je třeba jej používat jinak než jme zvyklí. Nečešu celou plochou, ale jen tím posledním zubem. Takže sice musím udělat mnohem více tahů kožíškem, ale podsada se krásně odstraňuje i z hloubky, což se jinak nepodaří.

Pro kočku je ten její kožíšek poklad. Vlastně je to to jediné co má. Proto se o něj sama tak často stará a váží ho.
I pro nás je ten heboučký kožíšek balzám na nervy a je krásné si ho užívat. Jen prostě u dlouhosrstých kočiček dá více práce se o něj starat. Radost z krásného kožíšku je pak ale na obou stranách (kočky i naší).
Takže přeji pohodovou údržbu krásného kožíšku a mnoho krásných, hebkých chvil s vaší kočičkou.

 

V naší skupině na FB - KOČKY a KOCOUŘI můžete najít příspěvek, kde jsme toto rozebírali a jak je vidět, tak se to stává častěji. Podívejte se na další názory a rady, co s tím.
Máte také dlouhosrsté, kterým by se to dělalo? Napište nám svou zkušenost

Odkaz přímo na tento příspěvek na FB