Ztratili jste kočku ?  

 

 

Nahoru
10 pravidel soužití s kočkou
Album obrázků
Ankety
Bambilion koček
Blechy a kočky
Bydlím u své kočky
Čipování koček
Drevokocůr
Dvířka pro kočky
Hledám přítelkyni
Hotely pro kočky
Hračky pro kočky
Jak chladit kočky
Já tak možná nevypadám
Já za nic nemohu, to samo
Jak a čím krmit kočky - TABULKA
Jak léčit kočku
Jak naučit kočku na vodítku
Jak skamarádit kočky
Jak ušetřit na krmivu
Jak vycvičit kočku
Kastrace koček a kocourů
Klíšťata a kočky
Kočičí humor
Kočičí nebe
Kočičí pelíšky
Kočičí skromnost
Kočičky bez domova
Kočky a procházky
Láska kočičí
Lokátor pohybu koček
Maminky kočičí
Mé kočky
Mé stanovisko
Mecheche
Kočičí mňoukání
Moje 1. Kočička
Odčervování koček
Ochránkyně i naše zrcadla
Oslavy - Kočičí
Osvětové pracovnice
Otázky a odpovědi
Plemena koček
Pochvaly a Pupkičova cena
Pohádky, básničky, písničky, filmy
Pomáhejte zdarma
Pomocníci
Prapodivné kočičí pozice
Proč kočky milují krabice
Proč milujeme kočky
Sběratelé kočičích motivů
Škrabadla a kočičí stromy
Tajní agenti
Valentin
Venkovní a domácí kočky
Výdaje na kočku
Záchůdek pro kočky
Zacuckaný kožíšek
Ztloustly Vám kočky?
Ztratili jste kočku ?  

Co dělat, když se vám ztratí kočka ???

 
  • Volat, volat a volat (kočku) – co nejpozději večer, co nejdříve ráno, dokud je klid. Pro kočku, není přirozené přebíhat přes volná prostranství, takže bude pravděpodobně někde hodně blízko, kam mohla odejít podél zdi (pod auty, v křoví).
  • Nechat v blízkosti místa ztráty jídlo a vodu, i když je pravděpodobné, že stresovaná kočka na jídlo nepřijde.
  • Vylepit po okolí co nejvíce cedulek s popisem a nejlépe fotografií kočky a odměnou (hospoda, samoobsluha, škola – děti jsou velmi všímavé, úřad, autobusová zastávka, nádraží, obchody se psím krmivem, veterina apod.).
  • Pokud má kočka např. z okna přístup na střechu, pokusit se obhlédnout s vyššího místa dalekohledem blízké střechy, není-li zapadlá v okapu či v nějaké škvíře, a poslouchat, zda se odněkud neozývá mňoukání.
  • Podívat se na svět z pohledu kočky – to v praxi znamená zvážit, kam mohlo malé mrštné a šíleně zvědavé stvoření, podle toho, co vidí z výšky 15 cm od země, zalézt či zapadnout. Důležité je informovat se v okolí, zda v době ztráty kočky nebyl otevřený prostor (garáž, sklep, kotelna, sklad, popř. nezastřešený výkop apod.), kam by kočka mohla vlézt a po zavření už se nedostala ven.
  • Zavolat na příslušný (městský, místní, obecní) úřad, zda v místě ztráty nepořádal odchyt zvířat.
  • Obvolat útulky, a to několikrát po sobě v rozmezí několika týdnů – jejich provozovatelé leckdy ztráty a nálezy koček leckdy nikam nezaznamenávají, někdy je lepší útulky přímo navštívit.
  • Kontaktovat pejskaře v okolí s dotazem, zda při venčení kočku neviděli nebo odněkud neslyšeli slabé mňoukání. Kontaktovat též krmičky toulavých koček v okolí, zda jim nepřibyl strávník, k němuž se původní kočky nechovají vstřícně.
  • Navštívit myslivecké sdružení a veterináře v okolí a informovat o ztrátě, nejlépe s fotkou.
  • Poprosit technické služby o pomoc, kdyby se zvíře našlo např. přejeté u silnice.

Kdy a jak dlouho hledat?

Večer je vhodný k zahájení hlavního hledání. Je vhodné se řídit ročním obdobím. V létě hledejte později než v zimě. Důležité heslo: kočky obecně a zejména kočky ztracené (tedy dezorientované a ve stresu) vždy vycházejí ze svých skrýší až po setmění a v době, kdy je již všude klid. Nejlepší doba k hledání v zimě je od osmi hodin večer, v létě od deseti hodin večer. Čím delší dobu (tedy čím vyšší počet hodin) budete večer svou kočku hledat, tím je větší pravděpodobnost, že ji najdete. Zejména první večer je vhodné hledat, dokud budete moci, nejlépe 3–4 hodiny. S každým večerem, kdy je vaše kočka ztracená, se snižuje pravděpodobnost jejího nalezení.

Jakým způsobem hledat?

Základ je mít sebou baterku. Je dobré si vzít i náhradní baterie, protože hledání se může protáhnout a když jste daleko od domova, tak se náhradní baterie (baterka) hodí.
Sviťte i do korun stromů, na střechy a zídky. Když svítíte do tmy, tak uvidíte během hledání mnoho svítících očí a kolikrát i hodně daleko. Pak je třeba potichu volat a pomaličku, opatrně se přibližovat. Cizí kočky utečou, ale Vaše kočička zůstává na místě dlouho. Nejspíš se vám podaří přiblížit se tak blízko, že svou kočku poznáte. To už máte skoro vyhráno. Jednak víte, že je v pořádku a za druhé, když ji nijak nepolekáte, tak se vám podaří ji nakonec k sobě přilákat. Buďte ale opatrní a klidní. Nesnažte se to nějak urychlit a chytat ji. Zase by utekla. Je vystrašená a bojí se všeho.

Hledejte stejným způsobem, jako jste hledali v okamžiku ztracení kočky, to znamená, že s hledáním začněte v domě a před domem, kde ke ztrátě došlo, a pokračujte v kruzích do vzdálenějšího okolí. Hledejte tiše, ale zároveň svou kočku volejte jménem. V pravidelných intervalech se zastavujte a naslouchejte tichu. Pokud se někde ozve mňoukání, je to zpravidla signál, že je vaše kočka někde v pasti, z které se nemůže sama dostat. Pak jděte tímto směrem a střídavě tiše volejte a naslouchejte, jste pravděpodobně u cíle hledání.
Nezapomeňte na technické podlaží, eventuelně sklep vašeho domu. To je místo, kde je nejvíce kočičích skrýší a kde je tedy velmi pravděpodobné, že se vaše kočka ukryla. Vůbec si nevšímejte toho, že jste technické podlaží či sklep jednou prohlédli a že si myslíte, že tam vaše kočka není. Tato místa je nutné prohlížet soustavně a opakovaně. Vhodná místa jsou tato:
v domě – sklep, technické podlaží, suterén vašeho domu, kde nikdo nechodí, půda nebo nejvyšší podlaží, kam nikdo nechodí
před domem – k oknům do sklepa, k dírám do technického podlaží, na dvůr, do křoví, ke kůlně, za garáž, do skladu a do jiných prostor, kde je možnost skrýše
v okolí domu – za popelnice, k plotu, za plot, na zeď, na střechu kůlny, na střechu garáže, pod lavičku apod.

Jak často hledat?

Hledat je vhodné pravidelně každý večer (alespoň do půlnoci, lépe déle). Každé ráno před rozedněním je vhodné ještě krátce projít okolí vašeho domu.

Jak postupovat, pokud svou kočku spatříte?

Pokud spatříte, máte téměř (ale pozor ne zcela!!!) vyhráno. Pokud vás uvidí, mluvte na ni konejšivým hlasem a volejte ji jménem, ale zastavte se. Stále ji volejte a kousek od ní si sedněte na „bobek“, abyste se jí nezdáli moc velcí. Natáhněte k ní ruku a snažte se jí pohladit. Nedělejte prudké pohyby. Pokud ji uchopíte, nesmíte ji už pustit, ani kdybyste měli být poškrábaní. Nezapomínejte, že vaše kočka je k smrti vyděšená a může se stát, že vás nepoznává. V případě, že se vaše kočka nenechá uchopit a v posledním okamžiku vám uteče, nevadí. Sledujte, kam se běží schovat. Pokud zmizí někde do sklepení, nebo někam, kam se za ní nemůžete protáhnout, nevadí. Vezměte misku s jídlem a dejte ji k místu, kde jste ji viděli naposledy.

Jak postupovat, pokud svou kočku nemůžete chytit?

Pokud jste svou kočku bezpečně poznali a víte, kam zalezla, ale nemůžete za ní, nastává pro vás doba "odchytu". Je vhodné postupovat takto:
Okamžitě (!!!) zatelefonujte do útulku, ze kterého kočku máte, nebo pokud máte kočku odjinud, zatelefonujte do útulku a zeptejte se na možnost odchycení ztracené kočky, která je sice nalezená, ale nicméně stejně vámi nechytitelná.
Nejbližší možný termín, kdy je možné z útulku přivézt odchytovou klec, akceptujte. Nejlepší termín odchytu je první večer po spatření kočky na určitém stanovišti a její zalezení do skrýše.
Buďte nápomocní při odchytu, pokud jste se dohodli na samostatném odchytu, pozorně vyslechněte pokyny k odchytu a přesně je dodržujte. Jedná se zejména o tato pravidla:
odchytovou klec nikdy neponechte bez dozoru, v případě odcizení byste tuto klec hradili
odchytovou klec naličte na vhodné místo, to je tam, kde je nějaké křoví, kde nechodí moc lidí, kde není příliš volné prostranství. Odchytovou klec naličte v noci, nejvhodnější doba je po desáté až jedenácté v noci
jako návnadu použijte uzenou makrelu nebo vařené filé (jsou silně cítit)
odchytovou klec naličte pečlivě, proveďte jeden zkušební pokus. Své strážní stanoviště volte spíše dále od místa nalíčení klece, nebojte se, že neuslyšíte „sklapnout“ klec. Strážní službu držte v naprosté tichosti a pokud možno nehybně, můžete strážit i sedíc v pootevřeném autě (nejvhodnější varianta, pokud je to technicky možné, protože pro kočku již nejste „osoba“ ale „auto“).
Pokud se kočka chytí, nikdy odchytovou klec neotvírejte na volném prostranství, vždy ji přikryjte dekou či hadrem a odneste do uzavřené místnosti a tam teprve kočku vysvoboďte.
Obrňte se trpělivostí, protože odchyt může trvat i několik hodin či nocí.
Pokud víte, že kočka na stanoviště chodí, ale nechce vlézt do klece, nepřestávejte chytat, kočka do klece nakonec určitě vleze.
Pokud jste kočku odchytili, zvítězili jste! Zachránili jste své kočce pravděpodobně život a sobě jste dokázali, že nejste bezcitní a záleží vám na svěřeném zvířeti. Vaší rodině a lidem pomáhajících vám při hledání jste dokázali totéž. Lidem z útulku jste dali impulz k další práci při záchraně dalších koček.

 

Napište do diskuze ve skupině na FB: KOČKY a KOCOUŘI,  čím si získaly kočky Vás  ?
Odkaz přímo na tento příspěvek na FB