Oceány  

 

 

PARYBY

Nahoru
HUMOR
10 rozdílů  žena a dívka
Božskej klid
Cestování po světě
Citáty, Přísloví, Moudra
Dárky pro muže
Děti - výchova
Dieta
HOROSKOP
HOVORY S ANDĚLEM
Jak se stát oblíbeným
Jak se zbavit blech
Jak se zbavit dluhu
Jak udělat partnera šťastným
Jak využít logr z kafe
Jedovaté potraviny pro kočky
Jedovaté rostliny pro kočky
KOČKY a KOCOUŘI
Kuře, kuřecí jídla a speciality
Láska
MDŽ
Koupím nemovitost
Oceány
PF
POHÁDKY pro malé i velké děti
PŘELIDNĚNÍ PLANETY
Přesný čas v ČR
SOLÁRY za SKVĚLOU CENU
Svatý Valentýn
Trávník
Vánoce
Váš den narození
Věděli jste to?
Velikonoce
VÝDĚLKY na internetu
Zajímavé stránky na FB
ZPĚVNÍK ČESKÝCH PÍSNIČEK
z ostatni
Zboží  

Moře a oceány planety Země jsou něčím opravdu nádherným.
Kolik krásných básní, různých textů, románů bylo napsáno a nádherných obrazů nakresleno. Ukrývají tisíceré poklady a desetitisíce ostrovů a ostrůvků, kdy snad každý je malým rájem na zemi.. Dokáže nás pohladit, stejně jako zničit bouří. Je to obrovský svět, který ještě stále neznáme. Obrovská říše plná života.

Světové oceány jsou :

Tichý oceán, Atlantský oceán, Indický oceán...

Definice moře  :
Jedná se o velkou vodní plochu slané vody, která je spojená se světovými oceány. Moře, která jsou na okrajích oceánů a jsou částečně ohraničené pevninou - například ostrovy, souostrovími nebo poloostrovy, se nazývají okrajová moře (např. Karibské moře, Severní moře).se slaností, systémem proudů, či usazeninami příliš neliší od zbytku oceánu.
Vnitřní moře - obklopuje-li pevnina moře téměř zcela, používá se pro ně označení vnitřní moře. Tím je například Baltské moře, Rudé moře či Středozemní moře. Vnitřní moře mají díky nadměrnému vypařování nebo naopak přítoku říční vody výrazně vyšší, či nižší slanost než je obvyklých 35 ‰ a i v mnoha dalších ohledech se od okrajových moří odlišují. Někdy může být jako moře tradičně, ale nepřesně označeno též velké vnitrozemské, zpravidla slané, jezero, kterému schází přirozený odtok (např. Mrtvé moře nebo Kaspické moře). Zde však není splněna jedna ze základních vlastností, totiž spojitost s ostatními moři.

.

 

Moře a oceány pokrývají celkem 361 milionů km² a činí tak 71 % povrchu planety Země.

Objem moře dosahuje 370 milionů km³ vody a mořská voda představuje 96,5 % planetárního vodstva.
Průměrná hloubka světového oceánu je cca. 3 790 m.

Tichý oceán – Pacifik

Jedná se o největší oceán na planetě. Zabírá jednu třetinu zemského povrchu. Je v něm přibližně 25 000 ostrovů což je více než ve všech ostatních oceánech dohromady a většina ostrovů je situována na jih od rovníku.

Rozloha včetně okrajových moří 179 680 000 km2
Průměrná hloubka 3 780 m
Nejhlubší místo Mariánský příkop 10 924 m
Největší moře Filipínské moře 5 726 000 km2
Největší záliv Kalifornský záliv 177 000 km2

Seznam moří - Tichý oceán

Arafurské moře, Bandské moře, Beringovo moře, Celebeské moře, Filipínské moře, Floreské moře, Jávské moře, Japonské moře, Jihočínské moře, Korálové moře, Ochotské moře, Rossovo moře, Suluské moře, Tasmanovo moře, Timorské moře, Východočínské moře a Žluté moře .

Atlantský oceán

Jeho celková rozloha včetně okrajových moří je 94 243 000 km² - 1/5 povrchu Země. Do Atlantiku přitéká voda z asi čtyřikrát většího území než u Pacifiku nebo Indického oceánu. Objem Atlantiku je i s objemem přilehlých moří 354,7 mil. km³. Délka jeho pobřeží je 111 866 km. Šířka se pohybuje od 2 848 km mezi Brazílií a Libérií do 4 830 km mezi Spojenými státy a severní Afrikou.
Nejhlubší místo v Atlantském oceánu je prohlubeň Milwaukee v Portorickém příkopu a ta je 8 648 metrů.

Průměrná hloubka Atlantiku je 3 332 m - případně 3 926 m bez moří.
Seznam moří v Atlantský oceánu :

Baltské moře, Irské moře, Karibské moře, Keltské moře, Sargasové moře, Severní moře, Středozemní moře, Černé moře, Azovské moře, Egejské moře, Jaderské moře, Jónské moře, Krétské moře, Ligurské moře, Marmarské moře, Tyrhénské moře, Weddellovo moře, Indický oceán

Indický oceán

je třetím největším oceánem. Nachází se mezi Asií, Afrikou, Austrálií a Antarktidou. Indický oceán pokrývá asi 73 556 000 km² což je 20
% zemského povrchu. Obsahuje přibližně 292 131 000 km³ vody. V Indickém oceánu dochází k minimální těžbě ryb. Z přírodních zajímavostí a krás oceán ukrývá korálové útesy například Maledivy. Maledivy jsou velice atraktivní pro potápění. Z přírodního bohatství má množství nerostných zdrojů. Vedou zde důležité obchodní námořní trasy. Indický oceán je znám problematikou pirátství. V oblastech východních moří Indického oceánu se vyskytují monzunové větry.

Nejhlubší místo Jávský příkop 7 209 m
Podíl na rozloze Země 14,9 %
Největším zálivem je Bengálský záliv (největší na Zemi)
Nejteplejšími zálivy Perský záliv a Rudé moře

Díky své poloze se jedná o nejteplejším oceán Země.

Seznam moří v Indickém oceánu

Andamanské moře, Rudé moře, Arabské moře, Mackenzieovo moře, Rudé moře

Severní ledový oceán

Je to nejmenší světový oceán s nejmenší hloubkou. Severní ledový oceán se rozkládá se kolem severního zemského pólu a má rozlohu přibližně 14 mil. km2. Průměrná hloubka je 1 328 m. Nejhlubší místo Severního ledového oceánu je 5 449 m a to se nazývá Polární hlubokomořská planina. Hladinu Severního ledového oceánu pokrývá větší část roku silná vrstva ledu.

Existují tři druhy polárního ledu

1) polární - pokrývá větší část oceánu, jeho tloušťka je až 50 m, v létě taje a tloušťka se zmenšuje až na 2 m
2) tabulový - vzniká na okrajích oceánu, maximální tloušťka je 2 m. Led je polámaný a ledové kry na sebe narážejí, v období maximálního rozsahu pokrývá asi 12 mil. km²
3) rychlý led - ten se tvoří mezi tabulovým ledem a pobřežím

Seznam moří - Severní ledový oceán

Baffinovo moře, Barentsovo moře, Beaufortovo moře, Bílé moře, Čukotské moře, Grónské moře, Karské moře, Moře Laptěvů, Norské moře, Východosibiřské moře

Jezera - označovaná jako moře : Aralské moře, Kaspické moře, Mrtvé moře

Tak, to bylo na úvod trochu teorie ......

No teď, proč já mám moře a oceány tolik rád ........ Nejspíš je to tím, že žiji v čachách a k moři to máme daleko .... Vyrůstal jsem na Lipně, ale i když je nádherné, tak to není ono. Navíc na Lipně je dost často takové počasí, že je člověk raději zalezlý někde v chatě a hraje kanastu.

Zkrátka moře a oceány jsou pro nás něčím vzdáleným a krásným.

Já jsem byl u moře již mnohokrát a věřím, že zase brzy někam odjedu. Taková dovolená je prima a nejlépe aspoň na měsíc.

Osobně se mi zatím nejvíce líbilo na Filipínách a v Thajsku ........Tichý oceán a to převážně u rovníku je mou krevní skupinou. Dokázal bych se tam potápět a plavat celé týdny .... Potápění je právě asi to to, co mne tam láká nejvíce. No ale i život a odlišná kultura se mi tam líbila moc.
Lidí jsou většinou přívětiví a velice milí.

No a příroda, tím myslím celou faunu a floru se mi také moc líbila ...... 

 

 

No tak hlavně to měl původně být web, kde mělo být spoustu zábavy. Nakonec z toho ale takový web nebyl a ani není. Není z toho vlastně vůbec nic. Jen takové torzo, kde se ještě v posledních záchvatech dostanete na nějaké cizí weby, tedy pozůstatky zašlé slávy. Mělo to být něco, co mělo vydělávat, ale nějak z toho žádné peníze nikdy nebyly. Peníze, které by to vydělávat mohlo prostě nepřišly a tak zde zbylo pouze toto. Nechce se mi rušit doménu, protože myslím, že je obzvlášť vyvedená .... Tedy její název. Nevím, jak ji ale ještě použít, tak zde zatím bude toto. Třeba se nějaké využití časem najde. A nebo se najde někdo, kdo bude tuto doménu tak moc chtít, že mne nakonec přemluví a já mu ji prodám .... No tomu ale moc nevěřím.

Tak důležité je, že nyní tu nezůstalo už skoro nic z toho, co tu bylo dříve. Dokonce i Casino se odstěhovalo na jiný web.
A jestli se tu časem objeví nějaká zábava nebo web plný financí, půjček, hypoték, a podobně, to se teprve ukáže.

No tak jak je vidět, už jsem asi našel uplatnění pro tuto doménu. Budu si sem psát své všechny možné i nemožné zážitky z cestování, které se nějak týkají moří a oceánů.
Tak na to se těším, protože vodu opravdu miluji a myslím, že by tady toho časem mohlo být opravdu hodně ......