MLM verzus letadlo  

 

 

Nahoru
Co u úspěšných neuvidíte
11 kouzelných vět
15 tajemství přesvědčování
3 důvody proč přemýšlet
30 registrací za den
6 rozdílů optimista negouš
Citáty slavných o MLM
Co to je a co není MLM
Co je třeba pro práci na PC
Co obnáší práce z domu na PC
TLAČÍTKA F1 AŽ F12
Finanční zákony
IDEÁLNÍ BYZNYS
Jak splnit nemožné
Jak vydělávat humorem
Jdeme správným směrem
Kde vyděláte a kde ne!
Literatura
MLM produkty
MLM verzus letadlo
Morální Kodex
Můj krátký příběh
Na koho děláte?
Abatar - největší moudro
MLM prostituce
Nevýhody systémů
Pasivní příjem
PF
Pochvaly
PODVODNÍCI
Pravdy o MLM
Pravidla
Priority
Proč vydělávat na netu
Pyramida z vody
Rady, jak vydělat více
SDÍLEJTE OPATRNĚ!
Situace na trhu
Situace většiny lidí
SVĚT PO KORONAVIRU
Systém spolupráce
Vaše identita
Vize budoucnosti
Výhody práce na Netu
VZPAMATUJTE SE
Změna komunikace  

MLM verzus letadlo

 

MLM vs.pyramida – Kde leží hranice mezi podnikáním a podvodem?

Často slýcháváme o nešťastnících, kteří naletěli podvodné firmě tvářící se jako společnost MLM. Ten kdo podlehne vábení o nevídaných ziscích, končí ve většině případů bezmocný a bez peněz. Tyto podvodné společnosti jsou obecně označovány jako pyramida či letadlo. Mezi MLM a pyramidou bývá mnohdy na první pohled tenká hranice, která se dá někdy jen stěží rozpoznat. Proto je také často MLM mylně zaměňován za pyramidu či letadlo. K tomuto kontroverznímu tématu se pojí dvě nejčastěji kladené a diskutované otázky:

1) Mám zájem zapojit se do společnosti MLM. Jak poznám, že nejde o pyramidu či letadlo?

Existuje mnoho faktorů, podle kterých lze poznat, zda máme co dočinění s pyramidovým systémem či seriozní společností MLM.
Zde jsou hlavní ukazatelé, podle kterých poznáme pyramidu:
Žádný produkt: Tyto společnosti nenabízejí žádné hmatatelné produkty, často se obchoduje pouze s nabíráním nových členů, sázkami nebo finančními produkty (předražená nevýhodná pojištění).
Kompenzační plán: Provize jsou vypláceny z toho, kolik přivedete členů do letadla (provize se vyplácí z peněz nově příchozích členů, kteří museli něco zaplatit).
Struktura: Oproti MLM v pyramidě nemůžete vydělat více než člověk nad vámi.
Neudržitelné podnikání: Takovéto firmy fungují povětšinou jen v řádu měsíců, než se provalí jejich podvodné podnikání.

2) Není MLM pyramidové schéma nebo letadlo?

Otázka, se kterou se setkal asi každý aktivní multilevelmarketer. Kreslení koleček kompenzačních plánů mlm společností na papír či tabuli vyvolává u lidí občas emoce. Někdo šahá po svém mobilním telefonu, aby uvědomil policii, jiný hrozí se zaťatou pěstí, že jde o podvod. Ale jak vysvětlit těmto lidem, že příležitost, kterou prezentujeme, je naprosto legální formou MLM?

Asi všichni známe někoho, kdo chodí do práce či zaměstnání. Pokud nejste vy sám majitelem nebo ředitelem firmy, která vás zaměstnává, jakou máte tedy reálnou šanci dostat se rychle na vedoucí místo a brát značně vyšší plat? Nulovou. Při dnešních masivních propouštěních a takřka žádné jistotě stálé práce, není ani možnost vypracovat se na vedoucí pozici. Lidé na vedoucích pozicích jsou buďto sami majitelé, jejich příbuzní a známí nebo dlouholetí spolupracovníci. Takovéto pozice si střeží zuby nehty, a pokud jen okem o ně zavadíte, může se stát, že rychle poletíte.

To je základní filosofie a podstata tvoření zisků MLM společností. Ať už má druhá strana jakékoliv argumenty, na schůzku se vždy připravte důkladně, sežeňte si dostatek informací a materiálů, dokazující serióznost vaší MLM firmy. Hlavně se nikdy s nikým nehádejte. Pokud má někdo jen svou pravdu a nechce slyšet názor druhé strany, není adekvátním partnerem pro vaše podnikání.

Takže podrobně tak, aby to bylo jasné všem.

Jak odlišit pochybné příležitosti vydávající se za MLM od těch reálných?

Neustále se řeší, co je podvod a co "funguje". A vychází z toho, že skoro všechno je podvod. Bohužel, taková je realita: šmejdů, co se snaží sladkými řečmi o "skvělých příležitostech" a "velkém zisku", "neopakovatelné příležitosti" napakovat na nemajetných toužících zbohatnout (pokud možno bez námahy a úsilí). nebo na ně zahrát nějakou levárnu, je převaha.
Přitom existuje několik metod a doporučení, jak se podvodům vyhnout. Stačí používat selský rozum a nenechat si zatemnit mozek hladem po penězích.

 1. Sledujte, odkud se berou peníze na výplaty
  Rozbor ekonomické udržitelnosti projektu a modelu je nejjistější a nejpřesnější metoda, jak podvod odhalit.
  Pokud je peněz slíbených na výplaty možné dosáhnout reálným prodejem služeb, reklam nebo z marže produktů (a nezapomeňte, že prodejní cena musí pokrýt i ostatní výrobní a režijní náklady), je to OK.
  Pokud v daném oboru není běžně možné dosáhnout vám slibovaných marží, je to nejspíš pyramida, letadlo, Ponzi. Protože pokud vlastní činnost firmy na požadované výplaty nestačí, budete muset být částečně nebo zcela vypláceni z vkladů jiných investorů (či z plateb za vstupní balíček či povinný odběr pro "kvalifikaci na výplatu" platících společníků).
  Takže - příklady:
  - pokud vám někdo slibuje výplatu garantovaného ročního "pasivního příjmu" 20% z provozu do vámi zainvestované elektrárny či jiné technologie (když v zemích se státní podporou fotovoltaiky lze dosáhnout nejvýše 9% provozního zisku), tak vám lže.
  - Pokud vám někdo tvrdí, že může prodat 1 GB prostoru v internetovém cloudu za ceny, které vycházejí 1000x - 10000x vyšší, než za kolik prodává cloudové služby Google, Amazon, DropBox... tak vám lže a nic neprodává.
  - Pokud vám někdo nabízí sdílení příjmů z "investice do reklamy", zjistěte, za kolik se reálně reklama prodává a kde a zda vůbec váš chlebodárce reklamu zprostředkuje, a komu.
  - pokud vám někdo nabízí podíly ze zisku na futuristickém projektu, ptejte se, odkud jdou peníze na vaše dividendy, když se projekt ještě vůbec nerealizuje.
  Pokud v nabízeném podniku nejste schopni odhadnout reálnost jeho byznys modelu, protože problematice nerozumíte, či je (záměrně?) byznys model zastřený... jděte raději od toho. Nebo se zeptejte na názor někoho, kdo se v tom vyzná. Nechte si odstup a nevrhejte se do toho po hlavě.
  Když nemůžete požít kritérium podle bodu číslo 1., jsou tu další znaky, jejichž přítomnost by vás měla varovat:

 2. Podezřele vysoký zisk, (skoro) žádná práce
  "Je to příliš hezké na to, aby to mohla být pravda"... tohle heslo platí.
  Garantované zisky se pohybují v dnešní době v jednotkách procent. Riskantní investice (negarantované) v nízkých desítkách procent. Výjimečně je možné na investici vydělat vysoké desítky nebo i stovky procent, ale to je je opravdu výjimka a obrovské štěstí (v podstatě jako sázka do loterie).
  Pokud vám někdo nabídne garantované roční zhodnocení investice 150% jen za to, že zapínáte/vypínáte počítač, je to podezřelé.
  Pokud vám někdo nabídne desítky či stovky dolarů za pár kliknutí na reklamu, je to podezřelé (ceny za proklik reklamy se pohybují v jednotkách, max. desítkách centů... a to ještě musí jít o proklik "organický", ne nahnaný vidinou, že za něj dostane klikající zaplaceno).

 3. Vaše do podniku "přidaná hodnota" neodpovídá vypláceným odměnám
  "Bez práce nejsou koláče." "Neexistuje oběd zdarma". To také platí.
  Variace na předchozí bod. Peníze vznikají tam, kde je přidaná hodnota z nějaké činnosti. Všechno ostatní (investice) je jen "podpora" této činnosti.

 4. Nabízený produkt není trhem požadován, nebo je jeho cena nepřiměřeně vysoká vzhledem k jeho kvalitě.
  Těžko budete vydělávat na masovém prodeji nástrojů pro sdílení videa na webu, když tohle umí YouTube zadarmo. Těžko budete vydělávat na prodeji webové apliakce pro mail a cloud, když tohle máte od spoustu poskytovatelů zadarmo. A těžko budete vydělávat na prodeji suchých z nosu, které nikdo nechce koupit ani zadarmo.

 5. Plán odměn počítá výdělky v závislosti na počtu a vkladu vámi přivedených dalších společníků, nikoli koncových zákazníků
  To je definice letadla. Pokud jste vypláceni procentem z prodejů produktů nebo služeb koncovým zákazníkům, je to OK. Pokud se za prodej považují i nákupy "balíčků" společníky, je to špatně. Pokud se nákupy koncových zákazníků a společníků neodlišují, je to "s čertem" a nejspíš se to zvrhne. Pokud jsou navíc společníci tlačeni k pravidelnému odběru (autoship), je to špatně.

 6. Vstup do příležitosti pod tlakem
  Pokud vás někdo k příležitosti přivádí a tlačí vás do rychlé registrace a zaplacení "vstupenky"... říká, že se příležitost už nebude opakovat, že teď je akční sleva, dočasně výhodnější podmínky, a na vaše dotazy odpovídá ve stylu "to poznáš, až to zkusíš..." - tak tomu se říká prodej pod tlakem. Ruce pryč.

 7. Chybějící informace o vlastníkovi firmy
  Pokud web firmy neuvádí jména vlastníků firmy, případně neuvádí ani sídlo a nějaké registrační číslo, pod kterým by šla firma prověřit... je to hodně podezřelé.
  Pokud si přes službu Who Is prověříte vlastníka domény firemního webu, a zjistíte, že je skrytý (registrace přes proxy registrátora) a že ani na doméně není reálný kontakt na vlastníka, je to ještě podezřelejší.
  Pokud jediný kontakt na firmu je přes mail nebo webový formulář, a odpovědi (či oficiální oznámení na webu) jsou "podepisovány" jako "support" nebo "management" bez uvedení konkrétního jména, je to také podezřelé.
  Další znaky se objevují typicky v okamžiku, kdy podvod začíná "drhnout" a pyramida se rozpadá:

 8. Varování státních orgánů a vyšetřování
  Pokud nějaký státní orgán (dozorový orgán bankovního trhu, organizace na ochranu spotřebitelů, policie) vydá varování, tak ruce pryč. Nenechte se zmýlit, že varování je takové "nemastné neslané" a jen "doporučuje zvážit spolupráci s firmou XY". Ony totiž státní orgány nemohou přímo postupovat proti firmám, které u nás oficiálně "nepodnikají" a mají sídlo v zahraničí. Ale už jen to, že někdo si dal tu práci a vydal nějaké varování svědčí o mnohém. Ono těch varování za rok je jen pár, a při tom u nás podnikají desítky, stovky tisíc firem... proč zrovna u téhle XY se někdo ozval?
  Pokud se varování dokonce objeví ve více zemích, je jasné, že tu je velký problém.

 9. Potíže s bankami a peněženkami
  Pokud firma často mění banku nebo prostředníka výplat (peněženku), znamená to, že od ní banky a peněženky dávají ruce pryč. Pokud firma začne vyplácet přes PayPal, a pak přejde k nějakému neznámému zprostředkovateli, je to podezřelé. Pokud ten přechod opakuje v intervalu několika málo měsíců, není to normální.
  Pokud firma vyplácí a přijímá vklady na nezvykle vysokém počtu účtů (rozdělených např. podle regionu nebo podle data připojení společníka),nebo z účtů identifikovaných jménem jiné firmy, je to podezřelé - takhle se postupuje, když někdo chce skrýt tok peněz (říká se tomu praní špinavých peněz).

 10. Vklad peněz v hotovosti do rukou upline
  Pokud vázne spolupráce s bankami, mohou se iniciativy chopit vykutálení zmrdolídři a... dobře fungující pyramida se začne rozpadat do více malých soukromých pyramid, kde se peníze přelévají z ruky do ruky v hotovosti. Hlavní organizátory podvodu tohle moc nebaví (utíkají jim peníze), na druhou stranu jim to dává čas dát věci do pořádku a navázat spolupráci s nějakou novou bankou, která je ještě nezná.

 11. Technické potíže, hackeři
  Výmluvy na hackery, opožděné vyplácení z důvodu změny banky, nečekaně zrušené registrace některých lidí a jiný bulshit. Slouží k odkladu nebo odepření výplat, když se nedostává peněz.
 

Stáhnout zdarma aplikaci WowApp
Návod jak si stáhnout WowApp