Pravdy o MLM  

 

 

Nahoru
Co u úspěšných neuvidíte
12 kouzelných vět
15 tajemství přesvědčování
3 důvody proč přemýšlet
30 registrací za den
40 marketingových mouder
6 rozdílů optimista negouš
Citáty o cílech
Citáty slavných o MLM
Co to je a co není MLM
Co je třeba pro práci na PC
Co obnáší práce z domu na PC
TLAČÍTKA F1 AŽ F12
Finanční zákony
IDEÁLNÍ BYZNYS
Jak splnit nemožné
Jak vydělávat humorem
Kde vyděláte a kde ne!
Kolik vydělam
MLM produkty
MLM verzus letadlo
Morální Kodex
Můj krátký příběh
Na koho děláte?
Najděte správného lídra
Abatar - největší moudro
MLM prostituce
Nevýhody systémů
Pasivní příjem
PF
Pochvaly
Pravdy o MLM
Proč vydělávat na netu
Pyramida z vody
Rady, jak vydělat více
SDÍLEJTE OPATRNĚ!
Situace na trhu
Situace většiny lidí
SVĚT PO KORONAVIRU
Systém spolupráce
Vaše identita
Vize budoucnosti
Výhody práce na Netu
VZPAMATUJTE SE
Změna komunikace  

5 zamlčovaných pravd, které by lidé měli slyšet, než vstoupí do multilevelu

„Multilevel je všude kolem nás. Všichni něco neustále doporučují. Dobrý film, dobré auto, dobrou restauraci. Přivádíte firmám klienty a tržby, aniž o Vás vědí, aniž se Vám odvděčí. Všichni jsme součástí multilevelu, akorát za to většina z nás nedostává žádné provize.“ Donald Trump

„Posmívali se mi, že jsem dealer,“ potáhl ze své dýmky a po terase vily na Svatém Bartoloměji zavoněl vanilkovo-mangový tabák. „Tak jsem je při tom nechal. A když jsem si koupil letadlo, ptali se mě: „Jak jste to mohl dokázat?“ Vrátil jsem jim jejich větu: „No protože jsem dealer.“ Od té doby se tak představuji před každým.“

Nikdy jsem multilevelovému marketingu moc nerozuměl, ale vždy mě fascinovalo, jak lidé, kteří v MLM (přímý prodej na základě osobní zkušenosti) nikdy nebyli, nebo byli, ale neuspěli v něm, ho pomlouvají. Je to jako přes kopírák, když si neúspěšní hledají terč. Aleše Buksu znám už léta. Je to klasická rozpůlená osobnost. V soukromí beránek, v byznysu pes. Vypráví mi, jak se vsadil, že sjede na lyžích svah pozpátku, nebo nejkratší golfovou anekdotu: „Naučil jsem se hrát golf“. Smějeme se při výhledu na Karibik a vilku Romana Abramoviče napravo ve stráni. Povídá mi taky o multilevelu.

Všechno, co říká, si ředím. Protože vím, že 95 procent lidí v multilevelu neuspěje. Není to proto, že by MLM byl špatný obchodní nástroj, naopak. Myšlenka je vynikající, ale – jako všechno na světě – závisí na lidech. Bavíme se o tom, proč jen 5 procent osob dokáže pochopit pasivní příjem. Proč to tak brzy vzdávají, i když neznám podnikání s nižšími vstupními náklady. Mít za pár tisíc vlastně franšízu a kompletní know how? Ty vado! Včlenit se do systému, kde jen péčí o druhé – zákazníky i partnery – lze vybudovat vlastní minifirmičku, aniž platím náklady na marketing, sklady, celou infrastrukturu?

Proč se tedy tolik lidí neprosadí, nevydrží, rezignuje nebo se obchodně vůbec nechytí… Je to růžovými iluzemi, které hloupí lídři v MLM rozšiřují – o bezpracnosti, rychlém zbohatnutí, luxusních cetkách, zatímco jim kouká sláma z bot? Nebo snad opravdu z každého nemůže být schopný obchodník a už vůbec ne lídr?

Co by lidem před vstupem do MLM především měli říct?

 1. „Jsi podnikatel, tak musíš makat“
  MLM je nejsnazší způsob přístupu k podnikání. Nemusíte nic vymýšlet, všechno je vymyšlené. Vy pouze kopírujete systém. Ale to neznamená, že se systém o lidi postará. Je to podnikání jako každé jiné. Musí se makat. Na to lidé rádi zapomínají.
  Obchodník je svébytná firma, není zaměstnanec. Jestli dnes pracuje nebo se flinká, je jeho svaté právo a problém. Nedostává žádný fixní plat a co neprodá, to nemá. Mateřská MLM firma je v zásadě pouze dodavatel, který mu poskytne komplexní servis a odprodá i zaškolení. Ačkoli lidé v MLM si rádi nalhávají, jak jsou jedna velká rodina, ve skutečnosti si neumím představit drsnější konkurenčnější prostředí. Všichni mají stejná práva, neexistují žádné vymezené hranice obchodních teritorií, žádné „sem mi nechoď, to je můj píseček“. Co neoslovený klient, to lovná zvěř. Pro všechny.
  Iluze a ideály je první, o co by měli lidé při nástupu do MLM přijít.
   
 2. Jaký je největší problém MLM v Česku? „Bacha, jsi v Česku“
  Víceúrovňový marketing je samozřejmě nešťastný obchodní model do většiny zemí, závistivé Česko nevyjímaje. Protože všichni nastupující partneři mají stejné výchozí podmínky a ne každý uspěje, je to semeniště zášti, nepřejícnosti, pomluv, podrazů.
  Jenže MLM je postaven na spolupráci. Pasivní příjem si nelze vytvořit soukromničením. Nýbrž výchovou podobně schopných obchodníků. Zejména pro lidi semleté podnikáním je těžko pochopitelné, že by měli někomu jinému (byť svému kamarádovi) pomáhat s jeho tržbami, když si ve stejném čase mohou za větší provizi zobchodovat vlastního klienta.
  Do toho přijdou české zrůdnosti, kdy v některých MLM firmách požadují, aby nováčci pouze vodili své kontakty a „ten nad nimi“ si je zobchodoval. Samozřejmě s nenápadně podstrčenou svou vizitkou, aby příště šel tento kontakt napřímo – proč nakupovat u kováříčka, když je možno (se slevou = provizí kováříčka) přímo u kováře?
  MLM všude ve světě stojí především na důvěře a osobní službě. V Česku jsou obě složité disciplíny.
   
 3. „Nevěř pohádkám“
  I poměrně vzdělaní lidé protestují proti MLM s tím, že je to pyramida. Ale pyramidální schéma má každá firma. Dole moře zaměstnanců, uprostřed pár manažerů, nahoře majitel nebo zakladatelé. To je normální. Rozdíl je pouze v tom, že v běžné firmě se nahoru může vydrápat kdokoli přes postel nebo bonzování, zatímco v MLM firmě pouze přes výsledky. To je v Česku samozřejmě nejméně stravitelné. „Jak bych mohl snést to, že je někdo úspěšnější než já? V tom musí být podvod!“ – znáte to! Je to stejně směšné, jako když si poražený sportovec stěžuje na vítr. Jako kdyby ostatním nefoukal.
  Rovné podmínky jsou vůbec to nejdrsnější v MLM. Všichni musejí k úspěchu projít stejnou cestou. Výjimkou jsou zakladatelé, kteří měli práci nejtěžší. Oni vyšlapávali cestu pro ostatní. Oni začínali bez jediného člověka. Oni museli přesvědčit prvního zákazníka, prvního partnera. Za to po zásluze berou největší balík. Protože to celé vybudovali. Zatímco ostatní se už jen vezou na zařízené vlně.
   
 4. „Dej si pozor na lídra“
  Proč tedy i lidé, kteří dřou, v MLM neuspějí? Odpověď je prostá: Dělají ve špatné MLM firmě. Buď :
  - má mizernou pověst (kvůli své minulosti nebo špatnému markrtingu)
  - zbytečnému produktu, který v zásadě nemá valný smysl ani hodnotu)
  - nebo mizerné lídry. Mizernost lze měřit pořekadlem když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají.
  Lidé v MLM dokážou naslibovat opravdu cokoli, jen aby měli obchod. Tím samozřejmě likvidují pověst MLM. Na začátku ale byla chyba od zakladatelů dané MLM firmy, kteří začali rozhlašovat, že MLM je pro každého. Ne, není. Lidé, kteří nechápou zodpovědnost, neporozumí, proč nemají lhát. Lhát v byznysu se nemá proto, že pověst máte jenom jednu.
  Lhář samozřejmě udělá první obchod. Možná i druhý. Možná se i dostane na vyšší pozici. A tam začne lhát svým lidem. Aby nabral co nejvíce oveček. Jenže pak o ty ovečky ztratí zájem. Neboť s ovečkami v MLM se musí především pracovat. Motivovat je. Pomáhat jim. A to lháři neumí.
  Lhář Vás donutí seknout se zaměstnáním, „aby ses mohl stoprocentně soustředit na MLM, protože pak budeš mít větší obraty“, ale pak Vás nechá se v realitě utopit. A když ztroskotáte, ještě se Vám vysměje: „Vždyť to bylo Tvoje svobodné rozhodnutí dát výpověď a dělat jen MLM.“
  Zrůdností MLM jsou obrazy, kdy lídr tone v luxusu a lidé pod ním živoří.
   
 5. Jaká je nejúsměvnější lež v MLM?
  Neúsměvnější lež v MLM zní: „Budeš chvíli makat a pak budeš mít do smrti vystaráno. Jakmile budeš nahoře, nebudeš muset nic dělat.“
  Opak je pravdou. „Čím budeš výš, tím víc práce Tě čeká “
  Podnikání, MLM nevyjímaje, je především odpovědnost. Odpovědnost za vlastní lidi. Čím více partnerů ve své síti obchodník má, tím větší má odpovědnost a tím větší je práce. On je odpovědný za všechny. Jim musí vysvětlit, že bez vzdělávání není růst. Že bez pokusu není úspěch. Že bez neúspěchu není zkušenost. Že bez cílů není směr. Že s odkladem práce se odkládá úspěch. MLM není perpetuum mobile. Nepřetržitý příjem vyžaduje nepřetržitou akci. Žádná síť nebude pracovat sama od sebe. Člověk je od přírody líný, potřebuje neustále posouvat a hledat nové výzvy a cíle. Zkázou MLM firmy nejsou líní řadoví partneři, ale líní lídři.
  Patlal mezi lídry dokáže zničit jakýkoli podnikatelský talent. A naopak empatický a nápomocný lídr, který obětuje svůj čas a energii, může ze životního ztroskotance vychovat hvězdného obchodníka.
  MLM je nejpohodlnější podnikání, jaké existuje. Nemusíte vymýšlet nic převratného, hledat neustále nové unikátní nápady nebo mimořádné realizace. Všechno je dané. Vy jen opakujete.